Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby zawodowe
sinica
zapalenia przyzębia
astygmatyzm
dysfagia
athaeroma
SARS
agranulocytoza
choroba von Willebranda
urynoterapia
częstoskurcz napadowy
półpasiec
zapalenie wątroby
zapalenie mózgu
cisawica

 

żółtaczka

Pojęcie medyczne żółtaczka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja żółtaczki napisana w sposób zrozumiały.

Żółtaczka nie jest określana mianem choroby. Jest to jedynie objaw innego schorzenia wywołany przez nadmierną ilość bilirubiny w surowicy krwi. Istnieją trzy rodzaje zapalenia wątroby. Pierwszym z nich jest żółtaczka typu A. Tą postacią zaraża się najczęściej poprzez krew zakażonej osoby. Wysokie ryzyko zakażenia istnieje również podczas odbywania stosunku seksualnego. W początkowym stadium żółtaczki typu A objawy są bardzo podobne jak przy zwykłym przeziębieniu. Z czasem jednak pojawiają się inne niepokojące sygnały. Możliwy jest wówczas do zaobserwowania żółtawy odcień twardówki oka. Również mocz zmienia swoją barwę i staje się o wiele ciemniejszy. Nie ma skutecznych leków które w całkowitym stopniu zniwelowały by dolegliwości związane z wirusowym zapaleniem wątroby. Chory powinien przede wszystkim pamiętać o odpowiedniej diecie. W niektórych przypadkach konieczna jest także hospitalizacja.

Drugą postacią zapalenia wątroby jest żółtaczka typu B. Ta odmiana jest szczególnie niebezpieczna dla wątroby. Do najczęstszych objawów występujących przy tego typu odmianie zalicza się przede wszystkim osłabienie, bóle głowy oraz brak łaknienia. Chory może również mieć podwyższoną temperaturę ciała a także odczuwać niechęć do tłustych pokarmów. Często zdarza się że objawy żółtaczki typu B w ogóle nie są odczuwalne, a chory nawet nie zdaje sobie sprawy że cierpi na taką przypadłość. Nieleczona może prowadzić do wystąpienia wielu powikłań w postaci marskości wątroby a w najgorszym przypadku przyczyni się do wytworzenia nowotworu.

Ostatnim rodzajem jest żółtaczka typu C. Prowadzi ona najczęściej do uszkodzenia wątroby. Podczas przebiegu tego schorzenia jego objawy są praktycznie niewidoczne. Ważne jest więc by regularnie wykonywać odpowiednie badania pomagające uchronić się przed tego typu dolegliwościami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]