Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
omdlenie
czyrak ucha
wrodzona niedoczynność tarczycy
zapalenie zatok
choroba Perthesa
martwica przysadki
endometrioza
zaćma
konflikt matczyno płodowy
nerwica dystymiczna
dalekowzroczność
osteonecrosis
zaspół nerczycowy
immunoterapia
układ krążenia

 

ziołolecznictwo

Pojęcie medyczne ziołolecznictwo i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja ziołolecznictwa napisana w sposób zrozumiały.

Ziołolecznictwo jest to metoda leczenia która wykorzystuje w tym celu działanie roślin. To także dział medycyny który trudzi się wytwarzaniem środków z roślin leczniczych. Leki te okazują się często niezwykle przydatne i pomocne w procesie leczenia wielu chorób. Używanie ziół podczas przebiegu różnorodnych schorzeń powinno się jednak wcześniej skonsultować ze specjalistą. Ziołolecznictwo jest bardzo popularne w krajach słabo uprzemysłowionych. Dla takiego społeczeństwa stosowanie roślin leczniczych jest bardzo korzystne, mając przede wszystkim na uwadze niewielki koszt ich pozyskiwania.

Ten właśnie dział medycy stara się również odkryć właściwości roślin mogących mieć swoje zastosowanie w lecznictwie. Skupia się on przede wszystkim na sposobie działania środków naturalnych na różnego rodzaju organizmy żywe. Ziołolecznictwo zajmuje się również takim aspektem jak skutki uboczne, mogące wystąpić po zażyciu leku. Ta forma leczenia ma swoje korzenie już w starożytności. W tym okresie najpopularniejszymi ziołami leczniczymi były rumianek czy lulek. Cenne właściwości posiadały również rośliny takie jak szafran czy nagietek.

Istotną rolę dla rozwoju ziołolecznictwa odgrywał bez wątpienia starożytny Egipt. Mnóstwo informacji na temat ziołolecznictwa tego właśnie kraju zawiera papirus Ebersa. Jałowiec czy kora granatowca były wówczas cennym surowcem stosowanym przy leczeniu różnych chorób. Również mięta pieprzowa i mirra były używane w tym właśnie okresie. W okresie średniowiecza rośliny lecznicze znajdowały się głównie w ogrodach przyklasztornych. Ważną role w procesie rozwoju ziołolecznictwa odgrywał wówczas Paracelsus. Do najsłynniejszych polskich zielarzy zalicza się przede wszystkim Czesława Klimuszkę a także Grzegorza Srokę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]