Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka
czerniak
choroby cywilizacyjne
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
nerwica
nowotwory
zakupoholizm
nadczynność hormonalna jąder
arytmia
ziołolecznictwo
wypadanie włosów
niedomoga mięśniowa
polipy jelita
kamica żółciowa
rak endometrium

 

zgaga

Pojęcie medyczne zgaga i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zgagi napisana w sposób zrozumiały.

Zgaga inaczej określana jako choroba refluksowa jest nieprzyjemną dolegliwością charakteryzującą się uczuciem pieczenia za mostkiem, który promieniuje w okolice gardła. Za główną przyczynę powstawania tego zjawiska chorobowego uważa się cofanie treści żołądkowej do przełyku. Zdarza się, że zgaga wywoływana jest czasami przez napady astmatyczne. Ta przykra dolegliwość dotyka wielu ludzi bez względu na wiek. U niektórych osób to zjawisko chorobowe może występować nawet każdego dnia.

Zgaga najczęściej pojawia się po zjedzeniu zbyt dużej ilości tłustego pożywienia. Potrawy, posiadające dużą ilość węglowodanów również przyczyniają się do powstawania zgagi. Wówczas odczuwany jest dyskomfort w postaci nieprzyjemnego pieczenia przełyku. Nasilić zgagę może również spożywanie alkoholu a także palenie papierosów. Chcąc zminimalizować dokuczliwe objawy zaleca się stosowanie środków alkalizujących. Zdarza się, że zgaga występująca u osób po 40 roku życia i nie ustępująca pomimo długotrwałego leczenia może okazać się dużym problemem niosącym ze sobą poważne konsekwencje.

Chcąc uchronić się przed wystąpieniem objawów chorobowych jakimi jest zgaga powinno się pamiętać o odpowiednim odżywianiu. Usunięcie z jadłospisu potraw ostrych oraz tłustych na pewno okaże się pomocne w walce ze zgagą. Jej leczenie odbywa się za pomocą środków neutralizujących kwasy. W przypadku bardzo częstego występowania zgagi, powinno się także skonsultować ze specjalistą oraz wykonać badanie endoskopowe. Pomoże ono w postawieniu prawidłowej diagnozy. Do najczęstszych powikłań choroby refleksowej zalicza się przede wszystkim zwężenie przełyku. Mogą również wystąpić różnego rodzaju owrzodzenia. W niektórych przypadkach zdarza się także perforacja owrzodzenia.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]