Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica nerkowa
niedokrwistość
kamica cewkowa
ostuda
reumatyzm
przewlekła niewydolność krążenia
objawy ciąży
nadciśnienie tętnicze
niedoczynność hormonalna jajników
wrzód weneryczny
przewlekłe zapalenie zatok
choroby zwyrodnieniowe
atopowe zapalenie skóry
choroba lokomocyjna
odra

 

zespół Cushinga

Pojęcie medyczne zespół Cushinga i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zespołu Cushinga napisana w sposób zrozumiały.

Zespół Cushinga są to objawy chorobowe wywołane przez zbyt dużą ilość glikokotrykosterodiów w organizmie. Schorzenie to klasyfikuje się w dwóch postaciach. Pierwsza, to choroba Cushinga za której powstanie odpowiada gruczolak przysadki mózgowej. To właśnie on wydziela w nadmiernych ilościach ACTH- hormon adrenokortykotropowy. Dzięki niemu wytwarzany jest także kortyzol. Istnieje również zespół Cushinga niezależny od ACTH. Ta postać wywołana jest przez guzy kory nadnerczy. Za główną przyczynę powstawania choroby uważa się różnego rodzaju nowotwory, szczególnie te, umiejscowione w klatce piersiowej.

Osoba cierpiąca na zespół Cushinga bardzo szybko przybiera na masie, co z czasem może prowadzić do otyłości. Widoczne jest to szczególnie w okolicach karku oraz obojczyków. Zaokrągla się również twarz. Objawy jakie towarzyszą przy zespole Cushinga to także rozstępy oraz trądzik. Osoba chora może mieć również problemy z poruszaniem się. Następuje zanik mięśni a samopoczucie chorego ulega znacznemu pogorszeniu. W niektórych przypadkach może wystąpić martwica skóry. Opisane objawy w żadnym przypadku nie powinny być lekceważone. Zaleca się zatem możliwie jak najszybszą konsultację ze specjalistą. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy wykonuje się różnego rodzaju testy, które pozwalają na rozpoznanie choroby. W przypadku guzów przysadki zaleca się zrobienie rezonansu magnetycznego.

Osoby u których zauważono objawy towarzyszące zespołowi Cushinga powinny także poddać się badaniu tomograficznemu. Leczenie zespołu Cushinga ma na celu operacyjne usunięcie guzka. Wyeliminowanie przyczyny choroby odbywa się poprzez promieniowanie jonizujące. W ramach leczenia choremu podawane są również środki zatrzymujące steroidogenezę nadnerczową.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]