Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kamica nerkowa
kolka nerkowa
uremia
układ płciowy
kolka niemowlęca
trądzik
migotanie przedsionków
borelioza
zaspół nerczycowy
jaskra
hiperaldosteronizm
gorączka maltańska
wrzody żołądka i dwunastnicy
żebra
biegunka

 

żebra

Pojęcie medyczne żebra i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja żeber napisana w sposób zrozumiały.

Żebra to charakterystyczne kości, które tworzą ścianę klatki piersiowej. Są zatem częścią naszego układu kostnego. To bardzo ciekawa konstrukcja, na którą składa się dwanaście par kości płaskich (w większości przypadków, ale zdarzają się także osobniki, które mają ich mniej lub więcej). Kości te są półkoliście wygięte i łączą się zarówno z mostkiem, jak też z kręgami piersiowymi. Z mostkiem nie mają połączenia jedynie dwie najniżej położone pary żeber. W związku z tym faktem nazywa się je żebrami wolnymi. Poza tym wyróżnić możemy siedem par (licząc od góry) żeber prawdziwych- czyli takich, które łączą się bezpośrednio z mostkiem chrząstką żebrową, a także- żebra rzekome, które połączone są z mostkiem łukiem żebrowym.

Najważniejszą funkcją żeber jest ochrona narządów znajdujących się klatce piersiowej. Zatem chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienia bezpieczeństwa naszemu sercu i płucom. Dzięki temu możemy chronić te dwa narządy (a przy okazji i pozostałe) przed wieloma urazami mechanicznymi, których niestety nie da się uniknąć. Poza tym kości te są bardzo istotne z punktu widzenia procesu oddychania. To bowiem do nich przyczepione są mięśnie oddechowe. Znajdujące się między żebrami a mostkiem chrząstki pozwalają zarówno na zwiększanie jak i zmniejszanie objętości naszej klatki piersiowej. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie wdechów i wydechów.

Jeśli chodzi o budowę żebra, to składa się ono z trzonu, szyjki oraz głowy, która stanowi zarazem połączenie żebra z kręgosłupem. To właśnie na wewnętrznej powierzchni trzonu żebra znajduje się specjalna bruzda, w której znajdują się naczynia oraz nerwy międzyżebrowe. Zatem to właśnie w tym miejscu znajduje się żyła międzyżebrowa, a także tętnica międzyżebrowa oraz nerw międzyżebrowy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]