Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
żółtaczka
gruczolistość
ospa wietrzna
zapalenie najądrza
gorączka
konflikt matczyno płodowy
układ nerwowy
influenza
CMV
drżączka poraźna
flora bakteryjna
ziołolecznictwo
kamica cewkowa
kamica moczowa
układ płciowy

 

zawał mięśnia sercowego

Pojęcie medyczne zawał mięśnia sercowego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zawału mięśnia sercowego napisana w sposób zrozumiały.

Zawał mięśnia sercowego jest często pierwszym sygnałem ostrzegawczym przed poważniejszymi chorobami serca. Określa się go jako martwicę pewnego obszaru mięśnia sercowego. Wszystko to, spowodowane jest zamknięciem światła naczynia serca, a także odcięcie dopływu krwi, poprzez który dostarczany jest tlen do mięśnia sercowego. Powodem przez który dojdzie do zawału mięśnia sercowego może być także kurcz tętnicy wieńcowej.

Osoby, u których nigdy wcześniej nie pojawiały się problemy z sercem również mogą być narażone na tego typu schorzenie. Miejsce zawału, uzależnione jest od tętnicy wieńcowej a także obszaru w którym ustał dopływ krwi. Najbardziej narażone na problemy z sercem są osoby otyłe, z podwyższonym ciśnieniem krwi a także takie, których członkowie rodziny miewali już podobne przypadłości. Stwierdzono również, że zawał mięśnia sercowego dotyka zdecydowanie częściej osobników płci męskiej.

Silny, dławiący ból w okolicy mostka lub serca, który nie ustaje nawet w czasie odpoczynku i trwa ok. 20 minut, duszności, mdłości a także uczucie lęku to typowe objawy dające się zaobserwować podczas zawału mięśnia sercowego. Dolegliwościom tym może towarzyszyć ogólne osłabienie a także utrata przytomności. Zdarza się, że po przebyciu zawału może dojść do śmierci. Szybka reakcja, oraz sprawny transport chorego do szpitala znaczenie zmniejsza ryzyko utraty życia.

Leczenie zawału mięśnia sercowego odbywa się w szpitalu, gdzie pod opieką specjalisty podawane są środki poprawiające rokowanie. Istotne jest również złagodzenie bólu, gdyż powoduje on spadek ciśnienia. Bardzo ważną rolę po przejściu zawału odgrywa rehabilitacja, która powinna trwać kilka tygodni. W okresie leczenia zalecany jest także odpoczynek oraz rezygnacja ze zbyt wysokiego wysiłku fizycznego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]