Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dławica sercowa
afta
chirurgia plastyczna
natręctwa
zapalenie opłucnej
endometrioza
nadkrwistość
przewlekła niewydolność wieńcowa
rak sutka
drżączka poraźna
nieżyt nosa
nagła głuchota
zapalenia dróg oddechowych
dni płodne
testotoksykoza

 

zapalenie żołądka

Pojęcie medyczne zapalenie żołądka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia żołądka napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie żołądka, często też określane jako nieżyt żołądka, może być stanem przewlekłym lub ostrym. Choroba ta wywołana jest głownie przez nieprawidłową dietę czy spożycie zakażonych posiłków. Zapalenie żołądka powoduje niepoprawne funkcjonowanie tkanek takich jak błona śluzowa żołądka czy mięśniówka. Bakteria, przyczyniająca się do stanu zapalnego żołądka wyrządza także inne szkody, w postaci wrzodów.

Objawy które towarzyszą podczas zapalenia narządu przewodu pokarmowego jakim jest żołądek to przede wszystkim ból w okolicach nadbrzusza o charakterze gniotącym lub kurczowym. Mogą wystąpić również nudności i wymioty a także ogólne osłabienie i rozbicie. W niektórych przypadkach zdarza się że podczas stanu zapalnego żołądka występują krwawienia. Najczęściej postać ta występuje w przypadkach regularnego spożywania alkoholu oraz zażywania leków. Mogą wówczas wystąpić wymioty o treści fusowatej a także niedokrwistość.

W celu rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie badania zwanego gastroskopią, polegające na dokładnej obserwacji przełyku a także żołądka. Dzięki takiemu badaniu lekarz posiada wzgląd na nasilenie zmian błony śluzowej żołądka, co znacznie ułatwi późniejsze postępowanie w procesie leczenia. Polega ono przede wszystkim na wstrzymaniu się od spożywania pokarmów ciężkostrawnych, mogących podrażnić błonę śluzową żołądka.

Należy również pamiętać że konieczne będzie w tym czasie odstawienie alkoholu a także papierosów. Wszelkie używki mogą jedynie nasilić objawy. Leczenie może odbywać się w warunkach domowych, gdyż organizm często jest w stanie sam uporać się z zapaleniem. Jeśli przebieg choroby jest niezwykle ciężki, wraz z występującą biegunką czy gorączką niezbędne wówczas jest leczenie szpitalne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]