Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
osteomalacja
otyłość
trądzik
febra
rak jajnika
dychawica oskrzelowa
hipotermia
oczopląs
hipereozynofilia
athaeroma
pyłkowica
anafilaksja
choroba afektywna dwubiegunowa
nerwica
rak sutka

 

zapalenie wątroby

Pojęcie medyczne zapalenie wątroby i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia wątroby napisana w sposób zrozumiały.

Wątroba jest największym i zarazem najważniejszym narządem znajdującym się w ludzkim ciele. Dzięki niej zagwarantowana jest sprawność metaboliczna organizmu. Wytwarza również żółć, która jest niezbędna w procesie trawienia. Wyjątkowo szkodliwe dla prawidłowego funkcjonowania wątroby są wirusowe zapalenia typu A, B i C. Do zakażenia wątroby typu A dochodzi drogą pokarmową, poprzez spożywanie zanieczyszczonych posiłków.

Może się także zdarzyć, iż przyczyną będzie kontakt z osobą cierpiącą już na tę chorobę. Wirusowe zapalenia typu B i C przenoszone są razem z krwią. Niewielkie skaleczenie, czy rana do której dotrze zainfekowana krew, może być przyczyną zakażenia. Zapalenie wątroby często spowodowane jest także chorobami autoimmunologicznymi, nadużywaniem alkoholu oraz zażywaniem różnego rodzaju leków. Początkowym objawem, który powinien być sygnałem ostrzegawczym jest przede wszystkim silny ból odczuwany w okolicach wątroby. Często występuje również ogólne osłabienie, podwyższona temperatura ciała, wymioty oraz nudności a także problemy z oddawaniem stolca. W późniejszym stadium choroby zażółca się rogówka oka oraz zmienia się barwa moczu. Nierzadko występuje również niestrawność oraz powiększenie się węzłów chłonnych.

Choroba ta jest schorzeniem ciężkim, które często może spowodować śmierć człowieka. Dodatkowo przebyta i wyleczona może negatywnie wpłynąć na serce czy nerki. Rozpoznanie tego typu schorzenia może ustalić tylko lekarz. Leczenie zapalenia wątroby jest długotrwałe i prowadzić je może tylko specjalista. Najważniejsza podczas leczenia jest odpowiednia dieta, w której zawarte są posiłki odciążające wątrobę. W trakcie leczenia konieczna jest także całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]