Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nadczynność przytarczyc
kołatanie serca
zgaga
skazy krwotoczne
hiperaldosteronizm
nieżyt nosa
głuchota starcza
drgawki
szkarlatyna
choroby laryngologiczne
zapalenie cewki moczowej
półpasiec
choroba Perthesa
karłowatość przysadkowa
sarkoidoza

 

zapalenie twardówki

Pojęcie medyczne zapalenie twardówki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia twardówki napisana w sposób zrozumiały.

Czym jest Twardówka? Otóż zazwyczaj jest to choroba. Jest to gruba, jak również bardzo włóknista warstwa ochronna, która nadaje odpowiedni kształt gałce ocznej, otacza oko od strony oczodołu jak również na powierzchni gałki ocznej przechodzi w rogówkę.

Przyczyną taką zapalenia twardówki są zwykle często zakażenia bakteryjne, jak również grzybicze oraz czynniki alergiczne. Jest to przede wszystkim pewien stan zapalny zewnętrznej błony oka z silnym przekrwieniem.

Objawem twardówki jest czasem bardzo lekki, lecz również zdarza się ogromny ból oka z zaczerwienieniem gałki ocznej. Może powstać guz, bardzo bolesny przy ucisku, rozlać się lub umartwić. W przypadku zajęcia tylnego bieguna gałki ocznej proces zapalny może mieć miejsce na tkance oczodołu. W obecnych czasach są czynniki reumatoidalne, jak również przeciwciała przeciwjądrowe, podwyższenie OB, czyli ogólny stan zapalny. Również jest bardzo łatwo zauważyć zapalenie poprzez zaczerwienienie bądź też znaczny ból gałki ocznej.

Dla potwierdzenia tej dolegliwości konieczna jest następująca seria badań: TK lub USG oczodołu. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków, zalecanych przez okulistę. Sterydów do tak zwanego worka spojówkowego w postaci kropli lub zastrzyku pozagałkowego, ogólnoustrojowa sterydoterapia. Korzystnie również działają okłady, które mogą jak najbardziej być rozgrzewające stosowane kilka razy dziennie.

Warto jest wspomnieć, iż w obecnych czasach takie powikłania to podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego albo nawet jaskra, jak również przebicie gałki ocznej. Sterydy są bardzo mocną substancją, owszem zwykle pomagają, ale są też jest bardzo groźne. W przypadku tego zapalenia ich używanie zazwyczaj może doprowadzić nawet niestety do zaćmy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]