Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie pochwy
zapalenie płuc
gościec przewlekle postępujący
rak sromu i pochwy
zapalenie tarczycy
kleszczowe zapalenie mózgu
kamica żółciowa
rezonans magnetyczny
fobia
obrzęk
choroby psychiczne
pylica płuc
choroba Hashimoto
kłykciny kończyste
sinubronchitis

 

zapalenie trzustki

Pojęcie medyczne zapalenie trzustki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia trzustki napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie trzustki jest to choroba jamy brzusznej, podczas której stan zapalny obejmuje cały narząd. Trzustka w organizmie człowieka spełnia niezwykle istotną rolę. Dzięki wytwarzanym przez nią enzymom, możliwe jest trawienie. Z jej pomocą utrzymywany jest również odpowiedni poziom glukozy we krwi.

Zapalenie trzustki jest schorzeniem które najczęściej dotyka osób w przedziale wiekowym od 50-70 lat. Czynnikiem mającym wpływ na powstanie choroby może okazać się także otyłość oraz kamica pęcherzyka żółciowego. Również osoby często spożywające alkohol w większym stopniu narażone są na tego typu schorzenia. Zdarza się że chorobę wywołują różnego rodzaju infekcje wirusowe.

Zapalenie trzustki można podzielić na ostre oraz przewlekłe. Ostre zapalenie trzustki wymaga leczenia chirurgicznego i często określane jest jako choroba ciężka, zagrażająca życiu człowieka. Objawy towarzyszące podczas zapalenia trzustki to przede wszystkim dokuczliwy, silny ból w okolicy jamy brzusznej. Pojawić się mogą również wzdęcia, problemy z oddawaniem stolca, nudności oraz wymioty. W sytuacjach bardzo ciężkich u chorego mogą wystąpić także zaburzenia świadomości. Zauważając te objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Zapalenie trzustki może nieść ze sobą poważne powikłania. Martwica jałowa czy torbiele to tylko niektóre z następstw mogących wystąpić po stanie zapalnym trzustki. Czasami może dojść także do uszkodzenia układu nerwowego. Do prawidłowego postawienia diagnozy niezbędne jest wykonanie badania laboratoryjnego oraz obserwacja chirurgiczna. Ostre zapalenie trzustki leczone jest zachowawczo. Może się jednak okazać że ta metoda nie przyniesie oczekiwanych efektów, wówczas konieczne będzie zastosowanie leczenia operacyjnego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]