Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
gorączka
artretyzm
udar mózgu
zapalenia dróg oddechowych
chirurgia plastyczna
CMV
kolka nerkowa
kamica kielichowa
zapalenie twardówki
zapalenia przyzębia
choroba Meniera
dalekowzroczność
choroby psychiczne
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
nadciśnienie tętnicze

 

zapalenie tchawicy

Pojęcie medyczne zapalenie tchawicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia tchawicy napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie tchawicy jest to choroba wywołana przez wirusy, a w szczególności wirusy grypy. Często jest ona powikłaniem zapalenia krtani. W ciężkich przypadkach zapalenia tchawicy, chorobie tej towarzyszy również schorzenie takie jak zapalenie oskrzeli. Objawy są dosyć dokuczliwe a zalicza się do nich przede wszystkim: męczący kaszel, który w pozycji leżące zazwyczaj staje się bardziej intensywny, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, wydzielina ropna, problemy z oddychaniem, duszności a także ból w okolicy mostka. Choroba ta dzieli się na dwa rodzaje: postać ostrą, oraz przewlekłą. Ta pierwsza pojawia się zazwyczaj nagle. Jeśli chodzi o postać przewlekłą, często utrzymuje się ona podczas trwania innych schorzeń.

Choroba ta trwa zazwyczaj kilka dni, w czasie których powinno się przebywać w niezadymionych pomieszczeniach. Należy również pamięta o systematycznym zażywaniu witaminy A i C. Zalecane jest także spożywanie soku marchwiowego. Beta karoten odpowiada za szybszą regenerację błony śluzowej. Zapalenie tchawicy dotyka najczęściej osoby nałogowo palące papierosy. Rokowania określa się jako pomyślne, jednak zaniedbane i nieleczone zapalenie tchawicy może stanowić zagrożenie dla życia i zakończyć się śmiercią.

W celu postawienia prawidłowej diagnozy wykonuje się badanie osłuchowe oraz bada się zawartość tlenu we krwi. Pobierany jest również wymaz z gardła, a następnie wykonywane jest RTG tchawicy.
Leczenie tej choroby polega na oczyszczeniu powietrza. Niezwykle ważną rolę w procesie leczenia odgrywają inhalacje z węglanu sodowego. W niektórych przypadkach zalecane są także środki przeciwzapalne. W czasie leczenia chory powinien także zrezygnować z palenia papierosów, gdyż wdychanie dymu może tylko pogorszyć jego stan.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]