Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba wieńcowa
choroba Parkinsona
krwiak
otyłość
nerwica dystymiczna
trądzik
hematuria
blizna
choroby zawodowe
pyrosis
koklusz
wodonercze
sepsa
kaszel
toksyczne zapalenie jelit

 

zapalenie tchawicy

Pojęcie medyczne zapalenie tchawicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia tchawicy napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie tchawicy jest to choroba wywołana przez wirusy, a w szczególności wirusy grypy. Często jest ona powikłaniem zapalenia krtani. W ciężkich przypadkach zapalenia tchawicy, chorobie tej towarzyszy również schorzenie takie jak zapalenie oskrzeli. Objawy są dosyć dokuczliwe a zalicza się do nich przede wszystkim: męczący kaszel, który w pozycji leżące zazwyczaj staje się bardziej intensywny, podwyższona temperatura ciała, osłabienie, wydzielina ropna, problemy z oddychaniem, duszności a także ból w okolicy mostka. Choroba ta dzieli się na dwa rodzaje: postać ostrą, oraz przewlekłą. Ta pierwsza pojawia się zazwyczaj nagle. Jeśli chodzi o postać przewlekłą, często utrzymuje się ona podczas trwania innych schorzeń.

Choroba ta trwa zazwyczaj kilka dni, w czasie których powinno się przebywać w niezadymionych pomieszczeniach. Należy również pamięta o systematycznym zażywaniu witaminy A i C. Zalecane jest także spożywanie soku marchwiowego. Beta karoten odpowiada za szybszą regenerację błony śluzowej. Zapalenie tchawicy dotyka najczęściej osoby nałogowo palące papierosy. Rokowania określa się jako pomyślne, jednak zaniedbane i nieleczone zapalenie tchawicy może stanowić zagrożenie dla życia i zakończyć się śmiercią.

W celu postawienia prawidłowej diagnozy wykonuje się badanie osłuchowe oraz bada się zawartość tlenu we krwi. Pobierany jest również wymaz z gardła, a następnie wykonywane jest RTG tchawicy.
Leczenie tej choroby polega na oczyszczeniu powietrza. Niezwykle ważną rolę w procesie leczenia odgrywają inhalacje z węglanu sodowego. W niektórych przypadkach zalecane są także środki przeciwzapalne. W czasie leczenia chory powinien także zrezygnować z palenia papierosów, gdyż wdychanie dymu może tylko pogorszyć jego stan.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]