Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
mocznica
postrzał i rwa kulszowa
fobia
kamica kielichowa
choroby oczu
hiperlipoproteinemie
zapalenie ucha środkowego
uraemia
uczulenie
układ dokrewny
zapalenie tarczycy
halluksy
zanik kostny
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
odmrożenia

 

zapalenie tarczycy

Pojęcie medyczne zapalenie tarczycy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia tarczycy napisana w sposób zrozumiały.

Mimo postępu farmakologicznego, jaki możemy zaobserwować w ostatnich latach zapalenie tarczycy w dalszym ciągu jest dość częstym zjawiskiem. Jest to bardzo niepokojące, gdyż konsekwencje, jakie mogą iść za tą chorobą są ogromne. Zapalenie tarczycy jest to stan, w którym dany gruczoł ulega zakażeniu. Przyczyny powstania tego typu zapalenia tarczycy mogą być różnorakie. Jednak najczęściej wiążą się one bezpośrednio z chorobą Hashimoto, a jej podłoże jest autoimmunologiczne. Podczas diagnozowania tego schorzenia bierze się pod uwagę wiele aspektów. Między innymi przebieg choroby, czas jej trwania a także jej intensywność.

Najczęstszym objawem zapalenia tarczycy jest powiększenie się danego gruczołu, oraz jego nadwrażliwość. Miejsce, w którym jest zapalenie jest bardzo czułe i bolesne. Dodatkowo może pojawić się także delikatna gorączka a także ból żuchwy i uszu. W niektórych przypadkach pojawia się także wzmożona praca tarczycy. W zależności od sytuacji można wyróżnić nadczynność, bądź niedoczynność tarczycy.

Leczenie zapalenia tarczycy jest dość proste. W zależności od stadium jego rozwoju stosuje się odpowiednie farmaceutyki. W między czasie wskazane jest także zażywanie ruchu na świeżym powietrzu. W niektórych przypadkach zalecana jest odpowiednia dieta, która spotęguje szybki powrót do zdrowia. Oprócz leków związanych tylko tarczycą podawane są także antybiotyki i sterydy. W przypadku, gdy tarczyca jest zbyt powiększona i stwarza ona zagrożenie dla innych organów wewnętrznych zalecana jest operacja. Powiększona tarczyca może skutecznie uciskać tchawicę czy krtań, co może doprowadzić do zaburzeń w oddychaniu. Dlatego osoby, u których wykryto zależności tarczycy powinny systematycznie przechodzić badania w celu uniknięcia tragedii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]