Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak sutka
zapalenie mózgu
choroba Parkinsona
choroby jelita grubego
katar żołądka
czyraki skórne
alergia
nietrzymanie moczu
hyperopia
wścieklizna
rumień nagły
gorączka gruczołowa
psychozabawy
nagła głuchota
półpasiec

 

zapalenie tarczycy

Pojęcie medyczne zapalenie tarczycy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia tarczycy napisana w sposób zrozumiały.

Mimo postępu farmakologicznego, jaki możemy zaobserwować w ostatnich latach zapalenie tarczycy w dalszym ciągu jest dość częstym zjawiskiem. Jest to bardzo niepokojące, gdyż konsekwencje, jakie mogą iść za tą chorobą są ogromne. Zapalenie tarczycy jest to stan, w którym dany gruczoł ulega zakażeniu. Przyczyny powstania tego typu zapalenia tarczycy mogą być różnorakie. Jednak najczęściej wiążą się one bezpośrednio z chorobą Hashimoto, a jej podłoże jest autoimmunologiczne. Podczas diagnozowania tego schorzenia bierze się pod uwagę wiele aspektów. Między innymi przebieg choroby, czas jej trwania a także jej intensywność.

Najczęstszym objawem zapalenia tarczycy jest powiększenie się danego gruczołu, oraz jego nadwrażliwość. Miejsce, w którym jest zapalenie jest bardzo czułe i bolesne. Dodatkowo może pojawić się także delikatna gorączka a także ból żuchwy i uszu. W niektórych przypadkach pojawia się także wzmożona praca tarczycy. W zależności od sytuacji można wyróżnić nadczynność, bądź niedoczynność tarczycy.

Leczenie zapalenia tarczycy jest dość proste. W zależności od stadium jego rozwoju stosuje się odpowiednie farmaceutyki. W między czasie wskazane jest także zażywanie ruchu na świeżym powietrzu. W niektórych przypadkach zalecana jest odpowiednia dieta, która spotęguje szybki powrót do zdrowia. Oprócz leków związanych tylko tarczycą podawane są także antybiotyki i sterydy. W przypadku, gdy tarczyca jest zbyt powiększona i stwarza ona zagrożenie dla innych organów wewnętrznych zalecana jest operacja. Powiększona tarczyca może skutecznie uciskać tchawicę czy krtań, co może doprowadzić do zaburzeń w oddychaniu. Dlatego osoby, u których wykryto zależności tarczycy powinny systematycznie przechodzić badania w celu uniknięcia tragedii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]