Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
trzydniówka
rak jajnika
oparzenia
karłowatość przysadkowa
choroba Buergera
sarkoidoza
nerwica depresyjna
kretynizm
rozszczep podniebienia
układ dokrewny
wścieklizna
febra
radioterapia
ospa wietrzna
przewlekła niewydolność krążenia

 

zapalenie sutka

Pojęcie medyczne zapalenie sutka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia sutka napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie sutka jest chorobą która dotyka tkanki gruczołu mlekowego. Najczęściej do zapalenia dochodzi w czasie połogu, gdy nie jest zachowana odpowiednia higiena. Może się także zdarzyć, że wpływ na powstanie stanu zapalnego mogą mieć nawet niewielkie skaleczenia czy otarcia znajdujące się w obrębie sutka. Schorzenie to występuje głównie u kobiet młodych, przed 30 rokiem życia. W większym stopniu narażone są również kobiety cierpiące na mastopatię a także takie które poddały się zabiegowi chirurgicznemu polegającemu na wszczepieniu implantów silikonowych. Zapalenie sutka najczęściej następuje w okresie karmienia piersią oraz wytwarzania mleka.

Zapalenie sutka wywołują bakterie znajdujące się w jamie ustnej niemowlęcia. Zdarza się także, że stan zapalny może wytworzyć się niezależnie od okresu laktacji, lecz jest to dość rzadkie zjawisko. Mowa jest wtedy o pozapołogowym zapaleniu sutka. Objawy stanu zapalnego sutka widoczne są przede wszystkim w miejscu objętym stanem zapalnym. Sutek staję się zaczerwieniony, może pojawić się także obrzęk. Dodatkowo węzły chłonne w okolicach pachy znacznie powiększają swój rozmiar. Może również wzrosnąć temperatura ciała. Zapaleniu sutka często towarzyszy wytworzenie się ropnia. Choroba ta nie jest ciężka i nie stanowi zagrożenia dla życia. Bardzo rzadko zdarza się, że nieleczony stan zapalny sutka przeistacza się w nowotwór.

W okresie leczenia pacjentka przyjmuje antybiotyki. Należy jednak pamiętać że zażycie jakiegokolwiek środka powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Jeżeli wytworzył się ropień, konieczne będzie jego nacięcie. Czasami jednak zdarza się że ropnie pękają samoistnie. Chcąc uchronić się przed zapaleniem sutka powinno się dbać o higienę szczególnie w okresie karmienia piersią.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]