Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
szkarlatyna
rak prącia
wzdęcia
kaszel
afta
ostuda
hiperlipoproteinemie
układ nerwowy
marskość wątroby
zapalenia dróg oddechowych
kamica szczawianowa
układ płciowy
nadczynność tarczycy
choroba Addisona
dysplazja stawów biodrowych

 

zapalenie sutka

Pojęcie medyczne zapalenie sutka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia sutka napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie sutka jest chorobą która dotyka tkanki gruczołu mlekowego. Najczęściej do zapalenia dochodzi w czasie połogu, gdy nie jest zachowana odpowiednia higiena. Może się także zdarzyć, że wpływ na powstanie stanu zapalnego mogą mieć nawet niewielkie skaleczenia czy otarcia znajdujące się w obrębie sutka. Schorzenie to występuje głównie u kobiet młodych, przed 30 rokiem życia. W większym stopniu narażone są również kobiety cierpiące na mastopatię a także takie które poddały się zabiegowi chirurgicznemu polegającemu na wszczepieniu implantów silikonowych. Zapalenie sutka najczęściej następuje w okresie karmienia piersią oraz wytwarzania mleka.

Zapalenie sutka wywołują bakterie znajdujące się w jamie ustnej niemowlęcia. Zdarza się także, że stan zapalny może wytworzyć się niezależnie od okresu laktacji, lecz jest to dość rzadkie zjawisko. Mowa jest wtedy o pozapołogowym zapaleniu sutka. Objawy stanu zapalnego sutka widoczne są przede wszystkim w miejscu objętym stanem zapalnym. Sutek staję się zaczerwieniony, może pojawić się także obrzęk. Dodatkowo węzły chłonne w okolicach pachy znacznie powiększają swój rozmiar. Może również wzrosnąć temperatura ciała. Zapaleniu sutka często towarzyszy wytworzenie się ropnia. Choroba ta nie jest ciężka i nie stanowi zagrożenia dla życia. Bardzo rzadko zdarza się, że nieleczony stan zapalny sutka przeistacza się w nowotwór.

W okresie leczenia pacjentka przyjmuje antybiotyki. Należy jednak pamiętać że zażycie jakiegokolwiek środka powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Jeżeli wytworzył się ropień, konieczne będzie jego nacięcie. Czasami jednak zdarza się że ropnie pękają samoistnie. Chcąc uchronić się przed zapaleniem sutka powinno się dbać o higienę szczególnie w okresie karmienia piersią.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]