Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
endometrioza
rak szyjki macicy
polipy jelita
oko krótkowzroczne
trzydniówka
pylica płuc
niedokrwistość
katar
posocznica
choroba Addisona
dna moczanowa
oparzenia słoneczne
układ płciowy
roponercze
obrzęk

 

zapalenie ślinianek

Pojęcie medyczne zapalenie ślinianek i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia ślinianek napisana w sposób zrozumiały.

Ślinianka to gruczoł służący głownie do wydzielania śliny. Do stanu zapalnego ślinianki dochodzi na skutek przedostania się szkodliwych bakterii. Przyczyną może się również okazać stan zapalny śluzówki jamy ustnej. Czasem zdarza się że duży wpływ na rozwój choroby mają także różnego rodzaju guzy ślinianek. Do typowych objawy które towarzyszą przy zapaleniu ślinianek zalicza się przede wszystkim obrzęk oraz ból w ich okolicach. W okresie choroby temperatura ciała może być podwyższona. Dodatkowo możliwe jest wystąpienie bólów głowy a także mięśni. Chory nie ma apetytu, co może spowodować spadek masy ciała. W ramach leczenia choremu podaje się antybiotyki. W niektórych przypadkach wymagany jest jednak zabieg mający na celu usunięcie ślinianek.

Inną chorobą mającą również związek ze stanem zapalnym ślinianek jest świnka. Schorzenie to inaczej nazywane jest nagminnym zapaleniem ślinianek. Wywołane jest przez wirusy i dotyka ono przede wszystkim dzieci. Głównym objawem choroby jest zwiększenie rozmiaru ślinianek przyusznych. Chorobą tą można się zarazić poprzez kontakt z osobą cierpiącą na tą właśnie przypadłość. W początkowym stadium choroby widoczne są objawy takie jak dreszcze, podwyższona temperatura ciała, brak łaknienia a także pogorszenie samopoczucia. Chory może mieć także problemy oraz odczuwać ból podczas spożywania pokarmu.

Chcąc uchronić dziecko przed nagminnym zapaleniem ślinianek zaleca się szczepienia. Do powikłań jakie mogą wystąpić po chorobie zalicza się między innymi zapalenie mózgu, jąder czy trzustki. Istnieje również ryzyko pojawienia się takich przypadłości jak głuchota czy zapalenie nerek. Leczenie najczęściej odbywa się w warunkach domowych. Należy pamiętać o tym, aby w tym okresie dziecko przyjmowało dużo płynów a także przez jakiś czas pozostało w łóżku.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]