Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
mocznica
choroby weneryczne
czerwienica
przepuklina pachwinowa
dur brzuszny
choroba niedokrwienna serca
rak sromu i pochwy
dreszcze
botulizm
choroba Vaqueza
choroby skóry
wady serca
trądzik różowaty
żebra
chłoniak

 

zapalenie powiek

Pojęcie medyczne zapalenie powiek i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia powiek napisana w sposób zrozumiały.

Powieka to ruchomy fragment skóry zabezpieczający oko. Skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwa, a co za tym idzie często narażona na obrzęki oraz różnego rodzaju urazy czy choroby. Zapalenie powiek to choroba, która jak sama nazwa wskazuje dotyka część lub też całą powierzchnię powiek. Najczęstszym powodem jej powstawania są bakterie.

Zapalenie powiek występuje również u osób, mających problemy z odpornością. Choroba ta występuje w kilku rodzajach. Zapalenie brzegów powiek zazwyczaj wywołane jest przez gronkowca i czasami nie jest łatwe do wyleczenia. Stan zapalny atakuje zazwyczaj obie powieki.

Do głównych objawów zalicza się przede wszystkim: zaczerwienienie, nadmierne wypadanie rzęs a także podrażnienie powieki. Leczenie tego typu schorzeń nie jest trudne i zazwyczaj nie wymaga nawet konsultacji z lekarzem. Należy jednak oczyścić powiekę, stosując domowe mieszanki. Leczenie tym sposobem może trwać dłuższy czas, jednak efekty na pewno będą odczuwalne. Szampon przeznaczony dla dzieci, rozcieńczony wodą jest prostym sposobem pozwalającym dobrze wyczyścić powiekę. Trzeba jednak pamiętać, że takie dolegliwości lubią powracać więc należy dobrze obserwować okolice oczu. W cięższych przypadkach specjalista może zalecić zakupienie maści łagodzącej objawy. Kolejnym typem zapalenia powiek jest gradówka, która często powstaje z przeistoczenia się jęczmienia. Podczas leczenia postępuje się podobnie jak przy zapaleniu brzegów powiek.

Stan zapalny powiek nie jest chorobą ciężką i nie zagrażają naszemu życiu. Czasami jednak zdarza się, że powikłania mogą mieć przykre konsekwencje nie tylko dla powiek, lecz całego oka. Schorzenie to powoduje również u chorego niemały dyskomfort i często utrudnia normalne funkcjonowanie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]