Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
białaczka
palce młotkowate
choroby hormonalne
powiększenie węzłów chłonnych
uraemia
cholera
fobia społeczna
wole proste
nadżerka
zaćma
konflikt matczyno płodowy
astma pyłkowa
histeria
zapalenie powiek
nerwica lękowa

 

zapalenie oskrzeli

Pojęcie medyczne zapalenie oskrzeli i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia oskrzeli napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie oskrzeli jest jedną z najczęstszych chorób układu oddechowego. Praktycznie każdy człowiek na świecie przynajmniej raz w życiu przeszedł tą chorobę. Zapalenie oskrzeli możemy podzielić na dwa rodzaje, które praktycznie nie mają ze sobą nic wspólnego. Pierwszym z nich jest ostre zapalenie oskrzeli, natomiast drugim jest jego przewlekła forma. Ciekawostką jest to, że zarówno pierwszy jak i drugo przypadek całkowicie różnią się od siebie. Zarówno, jeżeli chodzi o przyczynę powstania jak i o sposoby leczenia tych chorób.

Ostre zapalenie oskrzeli jest to stan zapalny błony śluzowej oskrzeli. Jest ono spowodowane zakażeniem, które zaatakowało drogi oddechowe. Objawy takiego zapalenia to najczęściej dreszcze, gorączka, intensywny kaszel a nawet krwioplucie. Leczenie tego typu dolegliwości opiera się przyjmowaniu odpowiednich antybiotyków, leków przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych. Dodatkowo zalecany jest także odpoczynek i leżakowanie. W tym czasie kategorycznie zabronione jest palenia papierosów. Czasami stosuję się także różnego rodzaju inhalacje, które pozwolą pacjentowi na spokojny oddech.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest tak samo jak w przypadku ostrego stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Jedynie jego przyczyny powstania są inne. Taki stan zapalny jest praktycznie cały czas. Bardzo często może on trwać nawet dwa lata. Głównymi przyczynami takiego zapalenia jest palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza oraz częste infekcje wirusowe.

Objawy takiego przewlekłego zapalenia oskrzeli są doskonale widoczne dla każdego z nas. Odksztuszający kaszel, który najczęściej pojawia się w porannych godzinach. Następnie świstania i furczenia w klatce piersiowej. Aby wyleczyć się z tego typu zapalenia trzeba jak najszybciej rzucić palenia papierosów, bądź zmienić klimat, w jakim się przebywa. W zaawansowanych stadiach konieczne jest leczenie szpitalniane.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]