Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie języka
mukowiscydoza
kiła
choroby laryngologiczne
choroba Parkinsona
krętkowica kleszczowa
uzależnienia
alergie
choroby zwyrodnieniowe
krwioplucie
choroba Addisona
jadłowstręt psychiczny
pyłkowica
biegunka
uczulenie

 

zapalenie opon mózgowych

Pojęcie medyczne zapalenie opon mózgowych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia opon mózgowych napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie opon mózgowych jest to bardzo groźna przypadłość, która może przynieść ogromnie wyniszczające konsekwencje dla naszego organizmu. To zapalenie obejmuje tylko i wyłącznie rejon opony rdzeniowo-mózgowe. Najczęściej to zapalenie jest wywoływane przez różnego rodzaju bakterie bądź wirusy. Jednak zdarza się także, że pojawia się ono dzięki pierwotniakom lub innym pasożytom.

Do najczęstszych objawów zapalenia opon mózgowych należą bóle głowy, sztywność karku a także wymioty. Rzadziej pojawiają się także gorączka czy padaczka. Niekiedy osoba chorująca na zapalenie opon mózgowych zapada w śpiączkę. W przypadku infekcji bakteryjnej praktycznie wszystkimi zarażonymi są dzieci, gdyż ich organizm jest najmniej odporny na różnego rodzaju ataki ze strony bakterii.

Leczenie zapalenia opon mózgowych jest głównie uwarunkowane przyczyną powstania tego schorzenia. Rozróżnia parę rodzajów terapii. W przypadku ingerencji bakteryjnej stosuje się przeważnie lekarstwa doustne czyli antybiotyki. W zależności od pochodzenia zapalenia opon mózgowych stosuje się odpowiednie leki przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgruźlicze oraz przeciwgrzybiczne.

W cywilizowanych krajach od wielu lat stosowana jest szczepionka, która skutecznie chroni głównie nasze pociechy przed zapaleniem opon mózgowych. Praktycznie tylko w krajach trzeciego świata nadal istnieje ten problem. Dlatego światowe organizacje humanitarne cały czas zbierają fundusze na zakup jak największej ilości szczepionek dla dzieci z Afryki czy Azji. Jest to bardzo ważna, gdyż zmiany jakie może wywołać takie zapalenie są ogromne. Najczęściej zostaje osłabiony układ immunologiczny, a co za tym idzie odporność takiego człowieka obniża się diametralnie na długie lata.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]