Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
flora bakteryjna
pokrzywka
borelioza
megakariocytopenia
hipochondria
oczopląs
klimakterium
prostata
kamica moczanowa
tężyczka
choroby mięśni
kolka niemowlęca
polipy macicy
choroba z Lyme
schizofrenia

 

zapalenie opłucnej

Pojęcie medyczne zapalenie opłucnej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia opłucnej napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenia opłucnej jest bardzo poważnym zapaleniem, jakie może nas spotkać. Jest to choroba bezpośrednio związana z układem oddechowym. Choroba ta jest bardzo poważna, co sprawia, że musimy podejść do niej z odpowiednią powagą. Przyczyną takiego zapalenia są różnego rodzaju zakażenie bakteriami czy wirusami, ale i nie tylko. Niekiedy chorujemy na takie zapalenie opłucnej z innych powodów. Są nimi na przykład gorączka reumatyczna, zawał płuca czy zapalenie trzustki.

Istnieją dwa rodzaje tego typu zapalenia opłucnej. Pierwszym jest tak zwane zapalenie suche, czyli nie towarzyszy mu obecność płynu. Drugie z kolei to zapalenie wysiekowe, które jest o wiele groźniejszą wersją tej choroby, gdyż w tym przypadku pojawia się jakaś ilość płynu, która skutecznie spowolni leczenie jak i także wzmoże jego przebieg.

Objawy z jakimi mamy do czynienia podczas zapalenia opłucnej to ból w klatce piersiowej a także bardzo suchy i uciążliwy kaszel. Dodatkowo prawie wszyscy ludzie uskarżają się także na wysoką gorączkę. Identycznie jest w przypadku zapalenia wysiekowego. Tylko, że w tym przypadku dochodzi także do gromadzenia się płynu pomiędzy blaszkami opłucnej. Dzieje się, dlatego że wcześniej te blaszki zbyt intensywnie ocierały się o siebie podczas kaszlenia.

Leczenie takiego zapalenia opłucnej jest uwarunkowane głównie od przyczyny tego zaplenia. Zapalenie suche możemy skutecznie wyleczyć przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Gorzej jest w przypadku zapalenia wysiekowego, gdyż wtedy jesteśmy także zmuszeni do ściągania płynu, który nagromadził się w opłucnej. Leczenie takie może trwać bardzo długo. Dodatkowo sprawę może skomplikować ropniak opłucnej, który może wyniknąć z ramach powikłań takiego zapalenia wysiekowego opłucnej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]