Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
autyzm
zapalenie opłucnej
torbiel
anafilaksja
polipy jelita
zapalenie cewki moczowej
rak nerki
zapalenie mózgu
ostuda
menorrhagia
chrapanie
dur brzuszny
niedoczynność gruczołów przytarczycznych
zapalenie płuc
bezsenność

 

zapalenie najądrza

Pojęcie medyczne zapalenie najądrza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia najądrza napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie najądrza wywołane jest przez zakażenie które powodują drobnoustroje. Choroba ta dotyka najczęściej mężczyzn w przedziale wiekowym od 20-35 lat. Niewykluczone jest jednak że mężczyźni starsi nie są narażeni na tę właśnie chorobę. Stan zapalny najądrza może wytworzyć się na skutek zbyt długiego noszenia cewnika. Wpływ na powstanie tej choroby może również mieć wcześniej przebyte zapalenie gruczołu krokowego. Istnieje również możliwość że negatywny wpływ na rozwój choroby będzie miała również rzeżączka a także zażywanie niektórych leków. Chodzi tu głównie o środki używane podczas leczenia arytmii serca. Szczególnie narażeni na zapalenie najądrza są mężczyźni często odbywający stosunek płciowy z wieloma kobietami a także tacy którzy nie stosują zabezpieczenia. Stan zapalny najądrza jest schorzeniem które po jakimś czasie może doprowadzić do zakażenia jądra.

Do najczęstszych objawów zauważanych przy tego typu chorobie zalicza się przede wszystkim ból w okolicy jąder. Zauważalne jest także powiększenie ich rozmiaru a także obrzęk. Dodatkowymi objawami jest podwyższona temperatura ciała, ból w okolicach moszny oraz ból pachwin. Może się również pojawić krew w nasieniu. W ramach leczenia zapalenia najądrza choremu podaje się antybiotyki, które mają za zadanie usunięcie infekcji.

Biorąc pod uwagę fakt, iż zakażenie występuje najczęściej drogą płciową, zalecane jest również podanie odpowiednich środków partnerce seksualnej chorego. W celu złagodzenia dokuczliwych dolegliwości powinno się stosować środki przeciwbólowe. Istotnym elementem w trakcie całego leczenia jest także stała konsultacja ze specjalistą. Nieleczony stan zapalny najądrza może wywołać powikłania w postaci ropnia moszny. W niektórych przypadkach zignorowane schorzenie może być przyczyną bezpłodności.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]