Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
niedoczynność przytarczyc
wymioty
krwotok z nosa
próchnica zębów
obrzęk
zaburzenia psychosomatyczne
ból zeba
anoreksja
niedoczynność tarczycy
miastenia
brodawki weneryczne
ropień wątroby
układ dokrewny
nowotwór
bębnica

 

zapalenie macicy

Pojęcie medyczne zapalenie macicy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia macicy napisana w sposób zrozumiały.

Macica jest narządem rodnym każdej kobiety. To właśnie dzięki niej płód może prawidłowo się rozwijać. Ważne jest więc, by chronić ją przed jakimikolwiek chorobami, które w przyszłości mogą utrudniać zajście w ciąże.

Zapalenie macicy jest jedną z najczęstszych chorób która dotyka kobiety, bez względu na ich wiek. Zakażenie wywołują różnego rodzaju drobnoustroje, atakujące szyjkę macicy. Schorzenie to może również wywołać zażywanie środków regulujących cykl miesiączkowy. Również poród czy aborcja przyczyniają się czasami do powstania zapalenia.

Osłabiona odporność czy złe nawyki żywieniowe także mają wpływ na wytworzenie się tego typu schorzenia. Odczuwanie silnego bólu w okolicy podbrzusza, podwyższona temperatura ciała, zmęczenie, nieregularne lub zbyt obfite miesiączki a także upławy to główne objawy towarzyszące podczas zapalenia macicy. Nieleczenie tego schorzenia może doprowadzić do zainfekowania innych narządów płciowych takich jak jajowody czy jajniki. W późniejszym czasie problem ten może się znacznie powiększyć i spowodować bezpłodność. Innym powikłaniem jest także powstanie nadżerki, czyli uszkodzenia naskórka pokrywającego szyjkę macicy. Zaniedbana nadżerka z czasem może doprowadzić do powstania nowotworu. Podczas zapalenia szyjki macicy istnieje również ryzyko zakażenia krwi, które powoduje ropa nie mająca możliwości swobodnego odpływu.

Osoby, które zauważyły u siebie objawy towarzyszące zapaleniu macicy powinny bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Badanie, które przeprowadza specjalista może odbywać się z zastosowaniem wziernika. Innym rozwiązaniem pozwalającym postawić diagnozę jest pobranie rozmazu z szyjki macicy. W celu wyleczenia zapalenia macicy stosuje się przede wszystkim leki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]