Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
psychozabawy
kolka niemowlęca
rak nerki
okulistyka
zapalenie opon mózgowych
mukowiscydoza
anafilaksja
układ kostny
choroby laryngologiczne
rzeżączka
koklusz
reumatyzm
tryper
ostra białaczka szpikowa
choroby psychiczne

 

zapalenie języka

Pojęcie medyczne zapalenie języka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia języka napisana w sposób zrozumiały.

Zapalenie języka to choroba występująca w postaci ostrej lub przewlekłej. Przyczyny powstawania choroby są znane i zalicza się do nich przede wszystkim nieodpowiednią higienę jamy ustnej. Duży wpływ na rozwój tej właśnie choroby wywiera również palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Zdarza się także że schorzenie tworzy się na skutek niedoboru witaminy B oraz różnego rodzaju podrażnień. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby w podeszłym wieku a także takie które posiadają słabą odporność organizmu. Wytworzenie się stanu zapalnego języka czasami jest objawem takich chorób jak kiła czy cukrzyca. Zdarza się również że taki stan zapalny może sygnalizować chorobę glutenową.

Do objawów towarzyszących przy zapaleniu języka zalicza się przede wszystkim zaczerwienienie tego właśnie narządu. Inne dolegliwości to ból języka, odczuwany głownie przy jego ruchu a także obrzmienie. Mogą się również pojawić białe plamki. Zdarza się często że następuje znaczne powiększenie się języka. W celu postawienia odpowiedniej diagnozy na początku należy wykluczyć schorzenia wywołujące zapalenie języka. Wówczas powinno się wykonać morfologię krwi i sprawdzić czy stan zapalny nie jest spowodowany przez anemię. Zaleca się także przebadanie się w kierunku obecności kiły. Jeżeli natomiast mowa jest o schorzeniu pierwotnym, istotne jest wówczas pobranie wymazu z języka.

W przypadku zapalenia języka stosuje się leczenie przyczynowe. Polega ono przede wszystkim na leczeniu choroby wywołującej stan zapalny. W niektórych przypadkach choremu podaje się antybiotyki oraz środki przeciwgrzybicze. Pomocne w ramach leczenia okazują się także stosowanie lignokainy. W trakcie kuracji należy również pamiętać o domowych sposobach. Ukojenie choremu przyniesie również napar z szałwii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]