Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Alzheimera
limfopenia
biegunka
choroba Addisona
torbielowatość nerek
bielactwo nabyte
nerwica natręctw
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
jęczmień
trzydniówka
polipy nosa
układ dokrewny
pollinosis
próchnica zębów
klatka piersiowa

 

zapalenie jelita grubego

Pojęcie medyczne zapalenie jelita grubego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia jelita grubego napisana w sposób zrozumiały.

Schorzenie układu pokarmowego, które dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zapalenie jelita grubego może być dziedziczne, mogą na jego wystąpienie mieć czynniki środowiskowe, infekcje wirusowe lub bakteryjne. W niektórych przypadkach choroba może wystąpić na skutek urazu psychicznego albo napięcia nerwowego. Jej skutki odczuwa śluzówka jelita a zwłaszcza okrężnica i odbyt.

Objawami, które chory najmocniej odczuwa bóle brzucha, spadek wagi, dokucza mu parcie na stolec oraz biegunki z krwią i śluzem. W zaostrzonych przypadkach pojawia się gorączka. Podczas badania jelita grubego ujawnia ono stan zapalny oraz owrzodzenia błony śluzowej.

Po wielu latach choroba nie leczona może przeobrazić się w nowotwór jelita. Bardzo trudne jest całkowite wyleczenie, jednak u wielu chorych udaje się uzyskać nawet wieloletnie remisje to znaczy uzyskanie bezobjawowego przebiegu choroby.

W przypadku zapalenia jelita grubego bardzo ważną rolę odgrywa dieta, która powinna być zbalansowana. Gdy u chorego przez dłuższy czas utrzymuje się biegunka należy odbudować jego florę bakteryjną. Jest to potrzebne także aby leczenie było skuteczne gdyż osłabiony pacjent może źle reagować na zaleconą kurację.

W najcięższych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W lżejszych może wystarczyć pobyt w szpitalu gdzie chory będzie miał podane wszystkie dostępne lekarstwa oraz będzie miał podłączoną kroplówkę. Jest to uciążliwa choroba, która może całkowicie odmienić życie ponieważ wymaga całkowitej zmiany trybu życia. Począwszy od diety, aż po regularny kontakt z lekarzem, który na bieżąco będzie monitorował stan jelita grubego. Należy pamiętać także o odpoczynku oraz sposobie na pozbycie się codziennego stresu, który mógł przyczynić się do rozwoju choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]