Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
RDS
powiększenie węzłów chłonnych
chrypka
siniec
chemioterapia
fobia społeczna
skazy krwotoczne
nekrofilia
oparzenia
choroba Haglunda Severa
próchnica zębów
czyraki skórne
torbiel jajnika
toksyczne zapalenie jelit
hipotyreoza

 

zapalenia przyzębia

Pojęcie medyczne zapalenia przyzębia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zapalenia przyzębia napisana w sposób zrozumiały.

Schorzenia przyzębia są chorobami które mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat. Zapalenie przyzębia, zwane również paradontozą, spowodowane jest przez bakterie płytki nazębnej. Kolejnym czynnikiem jest również kamień nazębny, który przy nieodpowiedniej higienie jamy ustnej zbiera się na powierzchni zęba. Wadliwy zgryz a także nieprawidłowe nawyki żywienia również mogą spowodować zapalenie przyzębia. Zdarza się, że u niektórych osób zapalenie przyzębia jest chorobą o podłożu genetycznym.

Schorzenie to jest ciężkie do rozpoznania gdyż w początkowej fazie jego trwania nie daje ono żadnych charakterystycznych objawów. Z czasem mogą się one jednak nasilić a wtedy nie powinno się ich lekceważyć i niezwłocznie zgłosić się do specjalisty.

Objawy które towarzyszą przy zapaleniu przyzębia to przede wszystkim wrażliwość oraz krwawienie dziąseł, a także odsłonięcie szyjek zębowych. Może również pojawić się ból. Drobnoustroje, które wywołują paradontozę wnikają do korzenia i z czasem powodują uszkodzenie kości. W późniejszym etapie choroby występuje rozchwianie zębów. Zignorowane zapalenie przyzębia może nieść ze sobą poważne konsekwencje w postaci utraty zębów.

Choroba ta dotyka przede wszystkim osoby starsze a także takie, które nie dbają o higienę jamy ustnej czy nadużywają alkoholu. Leczenie zapalenia przyzębia polega na pozbyciu się kamienia nazębnego, częstym i systematycznym myciu zębów a także odwiedzeniu stomatologa i zastosowaniu odpowiednich wypełnień. W cięższych przypadkach zaleca się wykonanie kiretażu dodatkowo korygując ubytki kostne. Stomatolog może również przepisać antybiotyki lub specjalne maści. Dzięki współczesnemu rozwojowi medycyny możliwe jest również uratowanie przed utratą chwiejących się zębów.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]