Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak gruczołu krokowego
bezsenność
psychozabawy
krwiomocz
przewlekły nieżyt nosa
celiakia
granulocytopenia
rozedma płuc
ostrogi piętowe
błędne koło
wodonercze
nerwica dystymiczna
rak szyjki macicy
OZZP
chemioterapia

 

zanik kostny

Pojęcie medyczne zanik kostny i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zaniku kostnego napisana w sposób zrozumiały.

Choroba bardziej znana jest jako osteoporoza i jest jedną z najczęściej występujących chorób układu kostnego. Charakteryzuje się zmniejszaniem się masy kostnej i zaburzeniami jej mikro architektury, na skutek którego dochodzi do zwiększenia łamliwości kości, powstaniu wielu urazów i złamań.
Choroba objawia się tym, że kość staje się krucha i porowata- ten stan jest wynikiem zachwianej równowagi między tworzeniem nowej kości a usuwaniem starej. Jest chorobą przewlekłą, która rozwija się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Osteoporoza często bywa zdiagnozowana dopiero po wystąpieniu złamania lub przy ostrych bólach pleców.

Najczęściej chorują na nią ludzie starsi a zwłaszcza kobiety. Jeżeli jest wcześnie wykryta można ją skutecznie leczyć, jednak chory będzie już zawsze narażony na jej skutki.

Najczęstszymi kośćmi, które ulegają złamaniu w wyniku osteoporozykręgosłup, żebra, kości nadgarstka, kość ramienna oraz miednica. Lekarz zaleca przyjmowanie preparatów wapnia, witaminy D3 i jej pochodnych.

Osteoporoza powoduje, że starsi ludzie muszą bardziej uważać bo złamania mogą nastąpić na skutek lekkiego stłuczenia lub kość pęka samoistnie. W przypadku złamań np. miednicy jest bardzo bolesne a gojenie może trwać bardzo długo.

Kuracja farmakologiczna może pomóc i zahamować kruszenie kości, które i tak są słabe. Zanik kostny w rzadkich przypadkach występuje u dzieci oraz ludzi młodych i nie ma na niego wpływu rodzaj wykonywanej pracy. Ważna jest także dieta, która powinna zawierać dużo nabiału oraz warzyw.

Dla osób chorych pomocna może okazać także gimnastyka, która może w jakimś sensie wzmocnić organizm. Nie znaleziono jeszcze skutecznego leku, który by całkowicie pozwolił wyleczyć chorobę. Byłaby to ulga dla wielu osób, które nie mają jak przez chorobę wyjść z domu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]