Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ornitoza
zapalenie spojówek
zapalenie powiek
niedokrwistość
menorrhagia
choroby zawodowe
świerzbiączka
kretynizm
choroba Pfeiffera
rak odbytnicy
zapalenie jelit
depresja
arytmia
nudności
bębnica

 

zakupoholizm

Pojęcie medyczne zakupoholizm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zakupoholizmu napisana w sposób zrozumiały.

Zakupoholizm wiąże się z ciągłą potrzebą nabywania nowych rzeczy. Euforia, która towarzyszy przy każdych zakupach osobie uzależnionej sprawia, że nie jest ona w stanie myśleć racjonalnie. Z czasem, zachowanie takie przeradza się w obsesję, bez której zakupoholik nie będzie potrafił normalnie funkcjonować. Do głównych objawów tej choroby zalicza się przede wszystkim nieustanną potrzebę pozyskiwania nowych produktów, również takich które często są dla nas zbędne. Człowiek uzależniony często ukrywa swój problem przed rodziną czy bliskimi. Nabywając nowe produkty zazwyczaj nie bierze pod uwagę swoich możliwości finansowych nawet jeśli są one naprawdę niewielkie. Dla zakupoholika najważniejsze jest to, by móc sprawić sobie chwilową przyjemność poprzez nabycie nowego ubrania, kosmetyku czy innego produktu. To miłe uczucie które towarzyszy takiej osobie podczas robienia zakupów z czasem przeradza się w smutek i wyrzuty sumienia. Dociera do niej fakt, że po raz kolejny straciła nad sobą kontrolę.

Z zakupoholizem może spotkać się każdy z nas. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Skutki zakupoholizmu nie zamykają się tylko w obrębie problemów finansowych. Osoby uzależnione często zaniedbują swoją rodzinę, bliskich. Nie poświęcają im wystarczającej ilości czasu a także oddalają się od nich, ciągle ich okłamując. Leczenie zakupoholizmu nie jest sprawą łatwą. Najważniejsze jest przyznanie się przed samym sobą że jest się dotkniętym tą właśnie chorobą. Przyjęcie tego faktu do swojej wiadomości jest połową sukcesu. Oprócz tego, osoba uzależniona musi pracować nad swoją psychiką i uparcie dążyć do celu. Niezwykle ważną rolę odgrywa silna wola pacjenta. Jeśli jednak nie będzie on w stanie sam poradzić sobie z takim problemem, warto jest zgłosić się do psychologa czy terapeuty.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]