Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
katarakta
układ kostny
krwiak
alergiczny katar
nerwica wegetatywna
omdlenie
choroby cywilizacyjne
zaburzenia równowagi
cholera
niepłodność
choroba glutenowa
oko krótkowzroczne
otoskleroza
zapalenie spojówek
zapalenia przyzębia

 

zaćma

Pojęcie medyczne zaćma i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zaćmy napisana w sposób zrozumiały.

Zaćma jest chorobą dość często spotykaną dzisiejszych czasach. Kiedyś była to choroba niewyleczalna i bardzo groźna dla naszego wzroku. W dzisiejszych czasach jest już całkowicie inaczej. Jeżeli odpowiednio wcześnie ją wykryjemy możemy całkowicie ją wyleczyć. Istnieją dwa rodzaje zaćm. Możemy mieć zaćmę nabytą lub wrodzoną. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka. Człowiek chorujący na tą przypadłość ma problem z ostrością widzenia, którą możemy porównać do jazdy samochodem podczas mgły.

Objawy zaćmy są niestety bardzo ciężkie do wykrycia. Gdyż ta właśnie choroba rozwija się stosunkowo bardzo długo nie dając znać o sobie. Człowiek obarczony nią nie odczuwa żadnego bólu, tylko stopniowo jego wzrok ulega degradacji. Jest to tak zwany cichy zabójca, o którym dowiadujemy się często za późno. Teoretycznie w lepszej sytuacji są osoby, które odziedziczają tą chorobę. Mogą cały czas kontrolować, czy aby nie rozwija się mu ona. Objawy tej zaćmy to przeważnie powolna utrata wzroku, która przeważnie łączy się niemożnością oceniania odległości czy mglistości widzenia. Czasami, ale to głównie dotyczy dzieci pojawia się także oczopląs lub nawet zez.

Leczenie tej jakże przykrej choroby niestety wiąże się bezpośrednio z interwencja specjalisty chirurgii. W najcięższych przypadkach jesteśmy zmuszeni poddać się transplantacji soczewki. Dawniej tą przypadłość leczono ją poprzez korektę sztucznymi soczewkami bądź okularami.

Osoby, które są zmuszone przejść taką operacje muszą później bardzo dbać o siebie. Przede wszystkim powinny unikać wysiłku fizycznego i czy gwałtownych ruchów. Oczywiście w dalszym ciągu takie osoby muszą kontrolować cały czas swoje oczy, gdyż bardzo często zdarza się, że taka zaćma może dosłownie w każdej chwili powrócić.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]