Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przepuklina pachwinowa
niepłodność
osteoporoza
krwioplucie
furuncle
układ kostny
niedoczynność przytarczyc
stulejka
zapalenie cewki moczowej
afta
krwiomocz
nagła głuchota
lęk
siniec
katar sienny

 

zaburzenia psychosomatyczne

Pojęcie medyczne zaburzenia psychosomatyczne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zaburzeń psychosomatycznych napisana w sposób zrozumiały.

Temat zaburzeń psychosomatycznych jest bardzo szeroki. Przede wszystkim dlatego jest są to zaburzenia bardzo trudne do zdiagnozowania. Przyczyną objawów chorobowych są pewne stany lękowe, a więc choroba ma podłoże psychologiczne. Zaburzenia psychosomatyczne zatem to nic innego jak dolegliwości fizyczne naszego ciała wywołane bodźcem psychologicznym. Najczęściej występującymi objawami takich zaburzeń są wysypki, zaburzenia oddychania, migrena, zaburzenia krążenia.

Zaburzenia psychosomatyczne należą do trudnych do diagnozowania i leczenia bo potrzeba wiele działań by to leczenie było skuteczne. Nie chodzi tylko o likwidowanie objawów poprzez podawanie leków, ale przede wszystkim o wyeliminowanie czynnika wywołującego chorobę. Tym czynnikiem bardzo często jest nerwica. Zatem leczenie takiego pacjenta jest kompleksowe. Polega na leczeniu ciała i duszy, tak można to w skrócie określić. Typowymi chorobami zaliczanymi do grupy psychosomatycznych należą wrzody żołądka czy dwunastnicy. Oprócz niesprzyjającego trybu życia, czyli złej diety, palenia papierów czy spożywania alkoholu nie bez znaczenia jest tutaj czynnik psychologiczny, jakim jest stres. To właśnie jest jeden z czynników sprzyjających powstawaniu tej choroby. Poza tym warto tu również wspomnieć o chorobach związanych z zaburzeniami odżywiania czyli bulimii i anoreksji. Te choroby ewidentnie mają podłoże psychologiczne, choć cierpi również ciało.

Można zatem powiedzieć, że te choroby bywają bardzo poważne. Zaburzenia psychosomatyczne powodują nie tylko dyskomfort ciała, ale przede wszystkim ból duszy, który musi zostać ukojona jeżeli pacjent chce wyzdrowieć. W dobie tak szybkiego tempa życia, ciągłej gonitwy za pieniądzem coraz częściej dochodzi do zaburzeń o takim właśnie podłożu. Ludzie nie radzą sobie z ciągłym stresem, popadają w nerwice i depresje. Nie należy zatem takich stanów lekceważyć.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]