Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przewlekły nieżyt nosa
krwiak opłucnej
bielactwo nabyte
choroby zakaźne
celiakia
autyzm
zapalenie osierdzia
nagła głuchota
trzydniówka
oparzenia
głuchota starcza
młodzieńcza kifoza
opryszczka
błędne koło
układ pokarmowy

 

zaburzenia krzepnięcia krwi

Pojęcie medyczne zaburzenia krzepnięcia krwi i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja zaburzeń krzepnięcia krwi napisana w sposób zrozumiały.

Zaburzenia krzepnięcia krwi występują w różnych postaciach. Pierwszą z nich jest skaza dotycząca naczyń, która może być zarówno nabyta jak i wrodzona. Występuje ona zazwyczaj wraz z innymi chorobami zakaźnymi. Kolejnym rodzajem zaburzeń krzepnięcia krwi jest skaza płytkowa. Spowodowana jest ona przez zbyt małą ilość płytek krwi. Osoba cierpiąca na to schorzenie może posiadać długotrwałe krwotoki po wyrwaniu zęba. Mogą się również pojawić krwawienia z dróg rodnych czy przewodu pokarmowego.

Wśród zaburzeń krzepnięcia krwi wyróżnia się również skazę dotyczącą osocza, do których zalicza się dodatkowo hemofilia a także hipoprotrombinemia. Hemofilia jest schorzeniem o podłożu genetycznym a objawia się ona problemami z prawidłowym krzepnięciem krwi. Przyczyną powstawania tego schorzenia jest zbyt mała ilość czynników krzepnięcia. W początkowym stadium choroby do jej objawów zalicza się przede wszystkim siniaki oraz krwiaki tworzące się na skutek drobnych uderzeń czy obić. Później mogą pojawić się także krwotoki z nosa. Na skutek tego po jakimś czasie dodatkowo może wystąpić niedokrwistość. Kolejny niepokojący sygnał to czarna barwa stolca a także krwiomocz.

Aby prawidłowo rozpoznać chorobę konieczne jest wykonanie badania krwi. Chorobę tą leczy się specjalnymi zastrzykami. Uzupełniają one nieobecny czynnik krzepnięcia krwi. Wykonuje się je najczęściej bezpośrednio po urazie. Ważnym elementem w trakcie leczenia powinna być także ochrona przed jakimikolwiek wylewami. Odpowiednia dieta oraz wykonywanie ćwiczeń są także pomocne w procesie leczenia. Należy również pamiętać o unikaniu sytuacji które mogą doprowadzić do wystąpienia krwotoku. W celu złagodzenia bólu można stosować okłady. Dzięki nim krwawienie będzie mniej obfite.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]