Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
cysta
pylica płuc
konflikt matczyno płodowy
nietrzymanie moczu
choroba afektywna dwubiegunowa
odwarstwienie siatkówki
cholera
jęczmień
choroby zawodowe
kaszak
salmonellowe zatrucie pokarmowe
zapalenie osierdzia
błędne koło
katarakta
przyzębica

 

wytrzeszcz oka

Pojęcie medyczne wytrzeszcz oka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wytrzeszczu oka napisana w sposób zrozumiały.

Wytrzeszcz oka jest to schorzenie zmysłu widzenia, które jest dość częstym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Jest to jedna z najczęstszych chorób oczodołu. Taki wytrzeszcz oka polega na powolnym wysunięciu się gałki ocznej z oczodołu. Oko może wtedy przemieścić się w kierunku pionowym bądź poziomym. To choroba spowodowana jest przez narastanie tkanek wokół gałki ocznej. Taki rozrost tkanki wokół oka może mieć różne podłoża. Najczęściej przez podwyższony poziom hormonu tarczycy. Innymi przyczynami wytrzeszczu oka mogą być guzy luz zapalenie tkanki, która jest położona bezpośrednio za okiem.

Aby zdiagnozować taki wytrzeszcz w wielu przypadkach nawet nie trzeba udawać się okulisty. Oczywiście wizyta w jego gabinecie w późniejszym czasie jest nieunikniona. Bardzo często wytrzeszczowi towarzyszą różnego rodzaju obrzęki wokół oka. Niekiedy może także spotkać się przekrwieniem powiek i spojówek. Dodatkowo możemy także ograniczoną widoczność i ruchomość narządu wzroku. Najrzadziej takie osoby uskarżają się na bóle podczas poruszania okiem.

Lekarz okulistyki musi zlecić szereg badań takiemu pacjentowi by móc skutecznie walczyć w tą chorobą. Najczęściej jest zwykłe badanie okulistyczne. Jednak czasami przeprowadzana jest tomografia komputerowa, USG czy rezonans magnetyczny. Po otrzymaniu wyników okulista będzie doskonale wiedział jak leczyć taki wytrzeszcz oka. W zależności od przyczyny stosuje się różnego rodzaju krople do oka, które zawierają odpowiednie antybiotyki czy sterydy. Należy pamiętać, że podczas wytrzeszczu oko jest dodatkowy narażone na wysychanie, dlatego musimy pamiętać by było ono cały czas nawilżane. W cięższych przypadkach zalecane jest całkowite zamknięcie szpary oka. Oko nienarażone na światło dzienne o wiele szybciej dochodzi do siebie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]