Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroby serca
limfopenia
układ krążenia
wady serca
choroba lokomocyjna
dreszcze
zapalenie zatok
choroba Alzheimera
choroby genetyczne
choroby zakaźne
flora bakteryjna
kretynizm
hipogonadyzm męski
kamica moczanowa
astma oskrzelowa

 

wymioty

Pojęcie medyczne wymioty i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wymiotów napisana w sposób zrozumiały.

Wymioty to inaczej mówiąc zwracanie treści pokarmowej znajdującej się w naszym żołądku. Zwracanie odbywa się tę samą drogą, którą normalnie przyjmuje się pokarmy. Wymioty spowodowane mogą być wieloma czynnikami, a dochodzi do nich na skutek skurczu mięśni żołądka, przepony, a w zasadzie to i całego brzucha.

Wymioty można postrzegać na wiele sposobów. Są bowiem one zarówno objawem innych chorób, jak też same w sobie są dość dokuczliwą dolegliwością. Można je także rozpatrywać jako typową reakcję obronną naszego organizmu na czynnik, który go podrażnia i może doprowadzić do zatrucia. Taka reakcja to czasem jedyna obrona przed poważnym uszkodzeniem naszego przewodu pokarmowego.

Przyczyną wymiotów- podobnie jak nudności- mogą być prozaiczne jak i poważne czynniki. U wielu osób wymioty są objawem stresu oraz nerwów. Wymiotują one przed egzaminami czy innymi ważnymi momentami w ich życiu. Poza tym wymioty są charakterystycznym objawem choroby lokomocyjnej lub zatruć lekami czy alkoholem, lub jakimiś składnikami pokarmu, których nasz organizm po prostu nie toleruje. Wymioty mogą być także spowodowane bólami różnego pochodzenia, chorobami żołądka, ciążą, chorobami psychicznymi, czy poważnymi dla naszego zdrowia urazami.

Powikłań po wymiotach w zasadzie nie ma. Może dojść do osłabienia organizmu, odwodnienia i biegunki. W sumie to niewiele możemy zrobić- atak wymiotów często trzeba po prostu przeczekać. Można jednak pomóc i przyśpieszyć moment lepszego samopoczucia. Można wyjść na świeże powietrze, położyć się na chwilę by „uspokoić” żołądek, można uzupełnić płyny, ale przez jakiś czas (przynajmniej przez godzinę) unikać spożywania posiłków. Czasami można podeprzeć się lekami o działaniu łagodzącym odruch wymiotny. Oczywiście należy zlokalizować przyczynę wymiotów i starać się ja wyeliminować. Jeśli przyczyną nie jest choroba, to wymioty powinny ustąpić w dość krótkim czasie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]