Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
anafilaksja
świerzb
ból ucha
dychawica oskrzelowa
krzywica
histeria
choroba Heinego i Medina
przewlekły katar
hyperopia
zespół Cushinga
gruczolistość
czerniak
przyzębica
czerwienica
choroba Cushinga

 

wstrząs urazowy

Pojęcie medyczne wstrząs urazowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wstrząsu urazowego napisana w sposób zrozumiały.

Wstrząs urazowy jest zaburzenie równowagi organizmu poprzez ingerencję z zewnątrz przewyższającą możliwości organizmu do wyrównania jego stanu. Najczęściej jest on wywołany poprzez wypadek bądź inny niefortunny zbieg okoliczności, w którym cierpi nasz organizm. Podczas takie wstrząsu urazowego człowiek najczęściej zachowuje przytomność i pełną świadomość.

Osoby dotknięte takim urazem najczęściej odczuwają uczucie zimna i strachu. W przypadku różnego rodzaju wypadków poszkodowany początkowe może być bardzo podniecony, gdyż nie odczuwa on jeszcze jego skutków. Dzieję się tak głównie, dlatego że w naszym organizmie jest wysoki poziom adrenaliny, która skutecznie uśmierza nawet największy ból. Dopiero, kiedy jej poziom wyrównuje się człowiek słabnie a nawet omdlewa. Takie osoby mogą być wtedy całe zlane potem a ich ciało będzie wyziębnięte. Taki człowiek wtedy przestaje interesować się, co się z nim stało, jego zachowanie jest coraz to bardziej obojętne i otępiałe.

Najważniejsze w takim przypadku jest to, żeby osoba znajdująca się w pobliżu takiego człowieka zachowała zimną krew. Wstrząs urazowy jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka. Dlatego jeżeli tylko znajdziemy taką osobę powinniśmy zachować się w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia a następnie zabezpieczyć takiego człowieka. Osoba z wstrząsem może być w danym momencie bardzo roztrzęsiona. Powinniśmy ją jak najszybciej uspokoić i sprawdzić stan jego zdrowia. Najbezpieczniej będzie jak położymy go na wznak usztywniając jego głowę. Następnie powinniśmy zatamować ewentualne miejsca krwawiące. Bardzo istotne w takim przypadku jest kontrolowanie oddechu poszkodowanego. W przypadku jego braku należy przejść do reanimacji. Kiedy przybędą posiłki powinniśmy usunąć się na bok, gdyż ratownicy medyczni mają o wiele większe kwalifikacje niż my.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]