Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rak sromu i pochwy
białaczka
jaskra
choroba Haglunda Severa
flora bakteryjna
mukowiscydoza
posocznica
hipogonadyzm męski
CMV
drżączka poraźna
otyłość
artroza
choroba wieńcowa
zapalenie ucha środkowego
zapalenie mózgu

 

wstrząs mózgu

Pojęcie medyczne wstrząs mózgu i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wstrząsu mózgu napisana w sposób zrozumiały.

Jest to zaburzenie czynności pnia mózgu, które występuje na skutek uderzenia lub innego czynnika, który mógł zaburzyć jego funkcje. Mózg jest chroniony przez czaszkę, jednak gdy jest mniejszy podczas zdarzenia może dojść do jego przemieszczenia się.

Głównymi objawami, że mogło dojść do wstrząsu może być ból głowy, który mu towarzyszy, nudności oraz wymioty. Występują zaburzenia równowagi i może wystąpić nagła utrata przytomności w wyniku doznanego urazu. Po zdarzeniu wskazane jest by poszkodowany pozostał w pozycji leżącej nawet przez kilka dni ponieważ wtedy można będzie określić stan urazu. Jeżeli objawy ustąpią po 2-3 dniach wtedy oznacza, że uraz był lekki. Najdłużej w przypadku wstrząsu mózgu utrzymuje się ból głowy oraz karku.

Głównym zagrożeniem występującym przy wstrząsie jest krwawienie mózgu. Dokładne badania mogą potwierdzić jaki jest jego faktyczny stan i dlatego zaleca się wykonanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Z kolei bóle i zawroty głowy a także trudności w koncentracji uwagi mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Dlatego ważne jest aby nie zostawiać chorego samego i uważnie go obserwować. Jeżeli po wyjściu ze szpitala pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarskich tzn. słucha głośnej muzyki czy uprawia jakiś sport dolegliwości mogą trwać tygodnie a nawet miesiące.

Wstrząs mózgu może być groźny w każdym wieku, jednak na jego skutki najbardziej narażone są małe dzieci. Jeżeli podczas zabawy nastąpi wypadek konieczna jest jak najszybsza reakcja rodziców i lekarzy. Dziecko nie zawsze wie co się z nim dzieje i dlatego należy je chronić przed wszystkimi urazami.

W lato wielu młodych ludzi doznaje tego typu urazu skacząc do wody na tzw. główkę. Bagatelizując objawy można zaszkodzić organizmowi na długie lata.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]