Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie jądra
świąd
wstrząs anafilaktyczny
uremia
angina
granulocytopenia
zaburzenia równowagi
atopowe zapalenie skóry
eunuchoidyzm
leukopenia
różyca
alergia
nerwica hipochondryczna
choroba piąta
choroba Plummera

 

wścieklizna

Pojęcie medyczne wścieklizna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wścieklizny napisana w sposób zrozumiały.

Przyczyną powstania choroby jest rhabdovirus wścieklizny, który z zarażonych zwierząt może przenieść się na człowieka. Do zarażenie dochodzi w wyniku ukąszenia zarażonego wścieklizną zwierzęcia najczęściej psa, kota, lisa, wilka lub nietoperza. Choroba rozwija się zwykle od dziewięciu do dziewięćdziesięciu dni. Dlatego zaleca się zastosowanie specjalnej szczepionki nawet po dłuższym upływie czasu od ukąszenia w przypadku podejrzenia zarażeniem.

Choroba rozpoczyna się najczęściej złym samopoczuciem, bólami głowy, zmianą zachowania się pacjenta oraz gorączką. Pojawiające się swędzenie w okolicach ukąszenia przez zarażone wścieklizną zwierzę doprowadza do napadów agresji często z zaburzeniami świadomości. U chorego zauważyć można pojawienie się wodowstrętu. Woda doprowadza do skurczu mięśni gardła oraz przełyku dlatego pacjent odruchowo jej unika. Często pojawia się porażenie mięśni wokół miejsca ugryzienia, które przenosi się dalej. W przypadku ukąszenia przez zwierzę natychmiast należy udać się do lekarza, a zwierzę w razie możliwości należy poddać obserwacji.

Leczenie odbywa się poprzez cykliczne podawanie szczepionki oraz immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie, którą nastrzykuje się miejsce ukąszenia. Po pojawieniu się pierwszych objawów, choroba zazwyczaj kończy się śmiercią. Zakażonym wściekliznom pacjentom podaje się duże dawki leków przeciwbólowych oraz uspakajających by uśmierzyć im cierpienie. Główna przyczyną śmierci jest niewydolność oddechowa.

W celu zapobiegania zarażenia się wścieklizną wskazane jest cykliczne przyjecie specjalnej szczepionki uzyskanej z ludzkich komórek diploidalnych a nawet jej powtórzenie po dwóch lub trzech latach w przypadku zaistnienia ryzyka pojawienia się choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]