Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
kamica fosforanowa
eunuchoidyzm
RDS
gościec przewlekle postępujący
chemioterapia
choroby serca
katar
krwotok z dróg rodnych
nerwica wegetatywna
polipy jelita
żółtaczka
bielactwo
konflikt matczyno płodowy
przyzębica
świąd

 

wrodzona niedoczynność tarczycy

Pojęcie medyczne wrodzona niedoczynność tarczycy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wrodzonej niedoczynności tarczycy napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta jest stanem zazwyczaj o charakterze wrodzonym z niedoborowym wydzielaniem hormonów tarczycy, niewystarczającym zapotrzebowaniem organizmu na te hormony. Natomiast przyczyną najczęściej jest niedorozwój tarczycy lub nieodpowiednie położenie. Otóż znacznie rzadsze przyczyny to niedobór jak również nadmiar jodu u kobiet w ciąży, bardzo wysokie zażywanie leków przeciwtarczycowych oraz oporność na hormony tarczycy. Natomiast bardzo rzadkim powodem jest pewna ważna wada przysadki mózgowej. Objawy nie są zauważalne.

Takie dzieci rodzą się najczęściej z opóźnieniem, większą wagą, oraz jeśli przechodzą żółtaczkę ta trwa dłużej. Charakterystyczne jest to, że takie maluchy są bardzo spokojne, mało płaczą, dużo śpią. Należy wspomnieć, iż wtedy też skóra jest bardzo sucha, włosy zaś są bez połysku. Jeśli nie zacznie się tego leczyć rozwija się pełnoobjawowa wrodzona niedoczynność tarczycy, przez którą zaczynają pojawiać się obrzęki, oraz głębokie upośledzenie umysłowe. Ponieważ skutki są tak groźne na sprawdzenie czy dziecko nie jest chore wykonuję się test przesiewowy.

Dzięki wczesnemu wykryciu tego schorzenia dziecku można podawać hormon tarczycy L – tyroksyny w tabletkach, zapewnia on prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy. Każdy chory musi być pod ścisła kontrolą endokrynologiczna gdzie obserwuję się czy leki działają oraz nie ma żadnych przerzutów. Co jakiś czas sprawdza się również stężenie hormonów tarczycy, tak, aby podawać odpowiednią ilość L – tyroksyny dla danego organizmu? Może to być choroba przejściowa, dlatego po okresie dwóch lat przeprowadza się pełną analizę. Odstawia się lek na kilka tygodni, jeśli liczba hormonów jest prawidłowa oznacza to, że dziecko jest zdrowe i nie musi brać więcej antybiotyków.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]