Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
kolka jelitowa
halluksy
chłoniak
choroby weneryczne
prostata
neurologia
rak trzustki
czyraki skórne
hiperaldosteronizm
choroba Banga
kretynizm
rumień nagły
mięśniak macicy
cholesterol
rak nerki

 

wole proste

Pojęcie medyczne wole proste i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja woli prostych napisana w sposób zrozumiały.

Wole proste jest powiększeniem tarczycy, które nie objawia się niedoczynnością czy nadczynnością tarczycy. Przyczyną jego pojawienia jest niedobór jodu w organizmie lub nadmiar wapnia. Niekiedy pojawia się w okresie dojrzewania. U kobiet często występuje podczas ciąży. Jeżeli nie uciska narządów nie jest traktowane jako choroba a jedynie defekt kosmetyczny.

Wole proste przybiera dwie postacie. Jedną z nich jest wole miąższowe. Najczęściej doprowadza ono do ucisku tchawicy i sąsiadujących z tarczycą narządów. Najczęściej pojawia się w czasie dojrzewania, pokwitania oraz ciąży kobiet. Jego przyczyną powstania jest niski poziom jodu w organizmie. Ze względu na ucisk może wywoływać dusznicę, sinicę a nawet problemy z połykaniem.

Przy wolu miąższowym występuje charakterystyczny świst wdechowy. Najczęściej ten rodzaj wola zlokalizowany jest w obrębie szyi a niekiedy dochodzi aż do śródpiersia. Rozległe wole sięgające poziomu łuku aorty może nawet doprowadzić do porażenia nerwu krtaniowego. Diagnoza wola prostego miąższowego opiera się na teście jodochwytności oraz widocznych zmian zewnętrznych.

Leczenie głównie opiera się na podawaniu preparatów farmakologicznych zawierających jod. W przypadku dużego wola często stosuje się leczenie operacyjne. Inną odmianą wola prostego jest postać guzowata, której główną cechą charakterystyczną są łatwo wyczuwalne guzki. Wole proste guzowate powinno zostać podane specjalnym badaniom ponieważ w jego następstwie może rozwinąć się nowotwór tarczycy. Zazwyczaj pacjenci z tego rodzaju postacią wola prostego przechodzą badania scyntygraficzne, hormonalne, biopsję oraz ultrasonograf tarczycy. Leczenie polega na regularnej kontroli lekarskiej oraz unikaniu preparatów zawierających jod a w przypadku zagrożenia nadczynnością tarczy stosuje się leczenie operacyjne lub terapię jodem radioaktywnym.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]