Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ksztusiec
grypa
kardiomepatie
dna moczanowa
zapalenie żołądka
alergia
kamica kielichowa
angina
gruźlica
krwotok z dróg rodnych
wrodzona niedoczynność tarczycy
choroby genetyczne
bóle kręgosłupa
choroba Buergera
stłuszczenie wątroby

 

węzły chłonne

Pojęcie medyczne węzły chłonne i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja węzłów chłonnych napisana w sposób zrozumiały.

Węzły chłonne odgrywają istotną rolę w organizmie człowieka. Stanowią część systemu immunologicznego, a więc odpornościowego. Poza tym ich zadaniem jest filtrowanie zawartej w nich limfy, czyli płynu tkankowego oraz co ważne węzły chłonne biorą udział w tworzeniu przeciwciał. Zatem każda choroba, której przebieg łączy się w jakiś sposób z węzłami chłonnymi może być groźna. W związku z tym każdy przypadek powiększonych węzłów chłonnych powinien być szczegółowy zbadany przez lekarza. Na szczęście powiększenie węzłów chłonnych bardzo łatwa każda osoba może u siebie wyczuć.

Powiększone węzły chłonne mogą być objawem zwykłej infekcji w związku z tym nie należy panikować. Ale nie wolno też bagatelizować takich objawów bo mogą być równie dobrze objawem nowotworu. Lekarz podczas wizyty i szczegółowego wywiadu decyduje czy jest to groźny objaw i wysyła pacjenta na dalsze badania. Najważniejsze w diagnostyce chorób z takim objawem jest to czy te węzły powiększyły się nagle, są bolesne czy też następowało to bezobjawowo, bez najmniejszego bólu. Powiększone węzły chłonne o podłożu infekcyjnym są bolesne, powiększają się nagle i są ruchome względem podłoża. Natomiast w przypadku poważnych chorób, w tym nowotworów takie węzły powiększają się powoli i początkowo bezboleśnie i co istotne są nieruchome względem podłoża.

Dalsza diagnostyka powinna obejmować ultrasonografię i jednocześnie badanie krwi. Rzadziej stosuje się tomografię komputerową czy też rezonans magnetyczny ze względu na wysoki koszt takiego badania. Poza tym pobiera się również materiał do badania histopatologicznego, czyli oceny zmian pod mikroskopem.

Warto również wspomnieć, że powiększone węzły chłonne występują również w przebiegu chorób autoimmunologicznych, takich jak na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń trzewny czy też choroba reumatyczna. Poza tym jeżeli chodzi o nowotwory to najczęściej są to ziarnica złośliwa i nieziarnicze chłoniami.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]