Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hipotyreoza
dysplazja stawów biodrowych
choroba górska
nerwica histeryczna
salmonellowe zatrucie pokarmowe
zapalenie jelit
płonica
klimakterium
katar sienny
zespół Kawasaki
choroba afektywna dwubiegunowa
posocznica
choroby jelita cienkiego
oparzenia chemiczne
choroba wieńcowa

 

wąglik

Pojęcie medyczne wąglik i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja wąglika napisana w sposób zrozumiały.

Wąglik jest niezwykle zaraźliwą chorobą, która dotyka zwierzęta, a z nich przenoszona jest niestety na ludzi. Najczęściej jej nosicielami są przeżuwacze – konie, kozy, krowy i tym podobne, które zarażają się poprzez zjedzenie zainfekowanej paszy zawierającej przetrwalniki wąglika lub też piją zainfekowaną wodę. Zwierzęta mogą zarażać się od siebie nawzajem tylko poprzez zainfekowanie otwartej rany.

Zarażeniem wąglikiem następuje podczas bezpośredniego kontaktu z zarażonymi zwierzętami lub też różnego rodzaju produktami pochodzenia zwierzęcego. U ludzi choroba ta zdarza się niezwykle rzadko i najczęściej jej występowanie dotyczy krajów, w jakich nie występuje odpowiedni nadzór weterynaryjny nad zwierzętami domowymi i hodowlanymi.

Zakażenie następuje poprzez bezpośredni kontakt, przez skórę lub też drogą pokarmową, czyli przez spożycie zakażonego mięsa zwierzęcego. Czasami może również wystąpić zakażenie drogą oddechową.

Najczęstszymi objawami choroby są pojawiające się na skórze krosty złośliwe. Takie zmiany towarzyszą zarażeniu przez skórę. Krosta przekształca się z czasem we wrzodziejące znamię, w którym to wylęgają się młode pasożyty. Takiemu stanowi towarzyszą bóle stawów, stany gorączkowe z dreszczami, bóle głowy, zapalenie okolicznych naczyń i węzłów chłonnych. Czasami również pojawia się tak zwany obrzęk złośliwy. Skóra wokół krosty jest fioletowa.

Jeśli chodzi o zakażenie przez błony śluzowe, czyli drogą wziewną, to niestety laseczki wąglika umiejscawiają się w węzłach chłonnych śródpiersia. Powstają w nich zmiany martwicze, które są bezpośrednią przyczyną krwotocznego zapalenia śródpiersia oraz płuc. Choroba przebiega bardzo szybko i najczęściej pojawia się również wysoka gorączka, dreszcze, kaszel, krwioplucie, duszności i sinica. W najgorszej, płucnej postaci, pacjent umiera po około trzydziestu sześciu godzinach od zakażenia.

Wąglikiem może zarazić się każdy człowiek. Jeśli chodzi o leczenie to najczęściej polega ono na podaniu penicyliny w dawkach uzależnionych ściśle od postaci i zaawansowania choroby. Czasami również podaje się antybiotyki grupy tetracyklin lub chloramfenikolu. Niestety jeśli leczenie jest podjęte zbyt późno, zarażony pacjent umiera.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]