Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
ostra białaczka szpikowa
choroba von Willebranda
kamica moczowa
choroba Haglunda Severa
uraemia
choroba piąta
niedoczynność hormonalna jajników
gościec przewlekle postępujący
krwawiączka A i B
uzależnienia
sinubronchitis
kamica żółciowa
choroba z Lyme
postrzał i rwa kulszowa
pyrosis

Losowe hasła:
tryper
atopowe zapalenie skóry
choroba zawodowa
krwiak
moczówka prosta
trądzik różowaty
rak trzonu macicy
choroba tarczycy
czyraki skórne
nekrofilia
wzdęcia
niedoczynność hormonalna jajników
ropień wątroby
nadmierne łzawienie
CMV

 

uzależnienia

Pojęcie medyczne uzależnienia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja uzależnień napisana w sposób zrozumiały.

Uzależnienie można zdefiniować jako nabytą i niezwykle silną potrzebę do wykonywania jakiejś czynności. Potrzeba może wiązać się również z koniecznością zażywania jakiejś substancji.

Potocznie pod terminem uzależnienie będziemy stosować przede wszystkim do osób, które nadużywają pewnych substancji. Chodzi tutaj zarówno o narkotyki, leki, alkohol jak również papierosy. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę szerszy kontekst, to wówczas możemy mieć do czynienia również z innymi zachowaniami. Może być to pociąg do gier hazardowych, do nadmiernego oglądania telewizji, korzystania z Internetu, czy nawet do seksu.

Uzależnienie ma charakter fizjologiczny. Można się spotkać również z uzależnieniem fizycznym. Brak możliwości stałego zażywania jakiejś substancji może być odczuwana jako szereg dolegliwości fizycznych. W związku z tym uzależnionej osobie doskwierają między innymi bóle. Pojawić się mogą symptomy takie jak biegunka czy odczuwanie zimna. Uzależniona osoba może uskarżać się na wymioty, a także na drżenia mięśniowe czy bezsenność. Fachowo zespół objawów odstawienia może być określany mianem zespołu abstynencyjnego.

Nazwy poszczególnych uzależnień wiążą się bezpośrednio z substancją, która powoduje uzależnienie. Jeśli czynnikiem uzależniającym jest nikotyna, to wówczas będziemy mówić o nikotynizmie. Jeśli będzie to alkohol etylowy, to mamy do czynienia z alkoholizmem itd.

Uzależnienia powinno się leczyć. Niestety w wielu przypadkach nie wystarczy unikać czynnika, który powoduje uzależnienie. W większości z nich konieczne staje się udanie na odwyk i uczenie się praktycznie od podstaw, że możliwe jest życie bez konieczności zażywania środka, który sprawiał, że czuliśmy się lepiej. Jest to naprawdę bardzo trudne zadanie, które wymaga czasu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]