Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
katar żołądka
rezonans magnetyczny
zgaga
nekrofilia
omdlenie
zapalenie pochwy
żebra
przyzębica
rozszczep podniebienia
cytomegala
opryszczka
wole proste
biegunka
choroba z Lyme
febra

 

uremia

Pojęcie medyczne uremia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja uremii napisana w sposób zrozumiały.

Przewlekła niewydolność nerek – którą czasami określa się mianem uremii – to zespół objawów, które towarzyszom upośledzeniu funkcji nerek. Może to prowadzić do ich niewydolności. Niepożądanym efektem tego będą zaburzenia homeostatyczne, które dotyczą całego organizmu chorego pacjenta, a także rozmaitych narządów.

Toksyczne działanie ma wtedy także efekt przemiany materii, gdyż produkty te ulegają akumulacji w organizmie. Aby ocenić stopień niewydolności nerek, często stosuje się wskaźnik GFR. W schyłkowej niewydolności powinien wynosić mniej niż piętnaście mililitrów.

Do najczęstszych przyczyn uremii zalicza się choroby, które doprowadzają do zniszczenia miąższu nerkowego. Czasami mogą także wywoływać utrudnienia w odpływie moczu, jednaj jest to o wiele rzadziej spotykane. Uremię może wywołać również wstrząs septyczny, jednak uważa się, że najpewniej odpowiada za nią którąś z następujących chorób: nefropatia cukrzycowa, nefropatia nadciśnieniowa, choroby naczyń, nowotwory układu moczowego i wiele innych dolegliwości.

Objawy uremii są bardzo zróżnicowane, a do najczęściej występujących zalicza się: drażliwość, niesmak w ustach, nadmierną senność, nieustające bóle głowy, niedokrwistość, łuszczenie się skóry, zaburzenia rytmu serca i zapalenie osierdzia. Leczenie jest bardzo trudne i tak naprawdę niezwykle rzadko się zdarza, aby chory pacjent mógł cieszyć się stałą poprawą swojego stanu zdrowia. Można jednak stosować różne metody dializacyjne, a w skrajnych przypadkach pomyśleć także o przeszczepie nerek, jednak ta decyzja musi zostać omówiona z lekarzem. Istotne jest także to, aby osoby, które zaobserwują u siebie kilka z wymienionych wcześniej objawów, zgłosiły się do lekarza, by niepotrzebnie nie narażać się na wystąpienie komplikacji.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]