Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
polipy jelita
choroba Perthesa
agranulocytoza
ostrogi piętowe
wrzody żołądka i dwunastnicy
opryszczka narządów płciowych
krwioplucie
myopia
klatka piersiowa
czyraki skórne
otospongioza
astma pyłkowa
rak jajnika
nerwice
choroba niedokrwienna serca

 

układ nerwowy

Pojęcie medyczne układ nerwowy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja układu nerwowego napisana w sposób zrozumiały.

Układ nerwowy człowieka to bardzo istotny układ w naszym organizmie. Odpowiada on bowiem za nadzorowanie pracy wszystkich układów oraz narządów, które znajdują się w naszym wnętrzu. To także sposób na komunikowanie się człowieka ze światem zewnętrznym.

Zasadniczo układ nerwowy można podzielić na dwie części. Wyróżniamy zatem część ośrodkową, w skład której wchodzi rdzeń kręgowy oraz mózgowie, oraz część obwodową, do której należą nerwy oraz wszystkie zakończenia nerwowe. Najważniejszy w tym wszystkim jest oczywiście mózg, który to kieruje oraz nadzoruje pracę całego układu nerwowego. To właśnie tam dochodzi do analizowania oraz przetwarzania wszystkich bodźców, które poprzez układ nerwowy odbierane są z otoczenia czy z naszego wnętrza. To także tam znajdują się powierzchnie odpowiedzialne za naszą pamięć, inteligencję a nawet osobowość.

Poszczególne nerwy, które zlokalizowane są w całym naszym ciele, przewodzą różnorodne bodźce. Dzięki temu możliwe staje się kierowanie podstawowymi funkcjami poszczególnych narządów. Mózg może za pośrednictwem nerwów wydawać „polecenia” praktycznie do wszystkich części naszego organizmu.

Pamiętać należy o tym, iż czynności wykonywane przez układ nerwowy należy podzielić na dwa rodzaje. Możemy mówić o układzie nerwowym somatycznym, czyli takim, który poprzez narządy zmysłów może reagować na bodźce zewnętrze, poruszać ciałem itp. Na tę część możemy świadomie wywierać jakiś wpływ. Jednak układ nerwowy autonomiczny (wegetatywny) jest niezależny od naszej woli. Samoistnie sprawuje on kontrolę nas właściwą przemianą materii oraz prawidłowym wewnętrznym działaniem naszego organizmu.

Choroby układu nerwowego:
Ból głowy
Ból karku
Ból kończyn
Ból pleców
Choroba Alzheimera
Choroba Heinego i Medina
Choroba Parkinsona
Drgawki
Drżączka poraźna
Kleszczowe zapalenie mózgu
Konwulsje
Migrena
Neuropatia
Ostre zapalenie rogów przednich rdzenia
Otępienie starcze
Padaczka
Polio
Postrzał i Rwa kulszowa
Stłuczenie mózgu
Stwardnienie rozsiane
Tężec
Udar mózgu
Uszkodzenie nerwów obwodowych
Wstrząs mózgu
Wścieklizna
Zapalenie mózgu
Zapalenie opon mózgowych
Zespół Reye'a

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]