Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
arytmia
wole proste
tężyczka
zapalenie spojówek
oparzenia
urynoterapia
osteonecrosis
zaburzenia oddychania
pneumonia
sepsa
wścieklizna
uremia
nadczynność tarczycy
cholera
wymioty

 

tryper

Pojęcie medyczne tryper i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja trypra napisana w sposób zrozumiały.

Tryper, czyli inaczej rzeżączka, jest chorobą przenoszoną drogą płciową, powstająca w wyniku zakażenia bakteryjnego dwoinką rzeżączki. Źródłem zakażenia mogą być także przedmioty intymne używane przez zakażoną osobę.

Przebieg choroby u kobiet jest nieco odmienny niż u mężczyzn. Jednak u obydwu płci choroba może nie dawać żadnych objawów, co sprzyja zakażaniu innych osób podczas kontaktów seksualnych. Choroba u kobiet wylęga się w ciągu 1-2 tygodni. Jeśli daje objawy ( a u większości kobiet nie daje), to pojawia się między innymi ropna wydzielina z pochwy. Czasami ten objaw nie jest w ogóle zauważony przez kobietę. Podczas oddawania moczu odczuwane jest pieczenie. W przypadku, gdy choroba nie jest leczona, może prowadzić do zapalenia w obrębie dróg rodnych, obrzęku wargi sromowej i niepłodności. U mężczyzn choroba wylęga się w przeciągu tygodnia. Mężczyźni, podobnie jak kobiety odczuwają pieczenie w cewce moczowej podczas oddawania moczu, ale i nawet wtedy, gdy mocz nie jest oddawany. Z cewki moczowej może też wypływać ropna wydzielina. Objawy mogą samoistnie ustąpić, jednak nie oznacza to wcale wyleczenia, a tylko jest sygnałem przejścia choroby w postać przewlekłą. Jeśli mężczyzna nie podejmie stosownego leczenia mogą pojawić się dalsze dolegliwości w postaci zapalenia najądrza i prostaty, gorączki i w końcu niepłodności.

Leczenie dolegliwości, jaką jest tryper sprowadza się do kuracji antybiotykowej zaordynowanej przez lekarza, przy czym zwykle jest to penicylina w dużych dawkach. Wcześnie wykrytą rzeżączkę łatwo wyleczyć, natomiast znacznie trudniej doprowadzić do zdrowia osobę, u której wystąpiły powikłania w wyniku długo nieleczonej choroby.

Wystąpieniu choroby można zapobiegać poprzez uprawianie seksu w prezerwatywie lub posiadanie stałego partnera seksualnego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]