Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
chłoniak
torbiel
rak nerki
choroba Buergera
choroba Meniera
zespół Conna
odmrożenia
ksztusiec
żółtaczka
zapalenie języka
dreszcze
cisawica
niepłodność
niedoczynność hormonalna jajników
depresja

 

trądzik różowaty

Pojęcie medyczne trądzik różowaty i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja trądzika różowatego napisana w sposób zrozumiały.

Trądzik różowaty jest chorobą skóry pojawiającą się na twarzy. Na chorobę tę cierpią osoby w wieku od 30 do 50 lat, jest to więc schorzenie, które pojawia się stosunkowo późno i nie jest związane tak jak trądzik młodzieńczy z okresem dojrzewania. Wystąpieniu u danej osoby choroby sprzyja nadciśnienie, zaburzenia hormonalne, problemy pojawiające się ze strony układu pokarmowego a także indywidualne uwarunkowania genetyczne. Stwierdza się także częstszą zapadalność wśród tej części populacji, która charakteryzuje się bladą skórą i jasnymi włosami.

Do głównych objawów choroby należy pojawiający się w okolicach nosa i na samym nosie rumień. Silnemu zaczerwienieniu towarzyszą grudki i krostki. Skóra na dotkniętej schorzeniem okolicy staje się zdecydowanie wrażliwsza, łatwiej się łuszczy, pojawiają się na niej tak zwane pajączki, w związku z osłabieniem i kruchością naczyń krwionośnych. W najbardziej zaawansowanej postaci trądziku różowatego mogą pojawić się nawet nie tylko zapalne grudki, ale i nacieki.

Leczenie przypadłości, jaką jest trądzik różowaty polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu specjalistycznych preparatów zawierających metronidazol. Leczenie powinno być dostosowane do indywidualnej wrażliwości danej osoby na ten składnik. Można także stosować inne leki, na przykład izotretioninę. Należy to jednak robić w porozumieniu z lekarzem.

Aby zapobiec nasileniu się trądziku różowatego warto dbać o to, by nie narażać się na zbyt wysokie ani zbyt niskie temperatury, nie spożywać zbyt pikantnych potraw ani alkoholu a także starać się ograniczać sytuacje stresowe. Natomiast w pielęgnacji skóry należy ograniczyć preparaty zawierające alkohole (etylowy i benzylowy). Należy stosować takie kosmetyki, które zostały dedykowane do skóry wrażliwej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]