Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
czyrak ucha
rak oskrzela
gorączka
zapalenie gardła
koklusz
odwarstwienie siatkówki
ból zeba
syfilizm
niedomoga mięśniowa
klatka piersiowa
wodonercze
sarkoidoza
bielactwo
pneumonia
kamica moczowa

 

trądzik pospolity

Pojęcie medyczne trądzik pospolity i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja trądzika pospolitego napisana w sposób zrozumiały.

Trądzik pospolity jest również określany mianem trądziku młodzieńczego. Jest to po prostu choroba skóry, która zaczyna się w momencie dojrzewania, czyli w wieku lat kilkunastu. Trądzik pojawia się z powodu zmian hormonalnych, przez które dochodzi do zbyt dużego pobudzenia czynności gruczołów łojowych.

Objawami trądziku są zaskórniki i grudki, które częściej określanej są mianem pryszczy. Powstają one z powodu nadmiernego wytwarzania łoju, a także nasilonego rogowacenia komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Warstwy zrogowaciałego naskórka nakładają się na siebie i wypełniają przewód wyprowadzający, co prowadzi do zamykania jego ujścia. Ujście kanału gruczołu łojowego, zablokowane czopem łoju i zrogowaciałych komórek nazywane jest zaskórnikiem, który jest trądzikiem, pod postacią niezapalną. W takim nagromadzeniu łoju i naskórka zrogowaciałego, niektóre bakterie, które zawsze są obecne na powierzchni skóry, mogą się bardzo dobrze rozwijać, a co za tym idzie, wywoływać mogą proces zapalny, który może spowodować to, że pęknie ściana przewodu wyprowadzającego, a przez to dojdzie do rozwoju zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. W takiej sytuacji, grudki stają się bolesne, czerwone i duże.

Aby pozbyć się trądziku, można stosować bardzo różne formy leczenia. Jedną z nich jest stosowanie preparatów, które powodują złuszczenie naskórka. Innym, stosowanie miejscowo działających preparatów przeciwbakteryjnych. Stosować można również antybiotyki, które stosowane są miejscowo, albo doustnie. Innym sposobem leczenia, jest leczenie hormonalne. Jeszcze innym, stosowanie miejscowo działających retinoid. Warto zauważyć, że leki tego typu można również podawać doustnie. Lekarzem, do którego należy się wyprać w sytuacji, kiedy trądzik będzie zbyt uciążliwy, jest dermatolog.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]