Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dna moczanowa
paradontoza
jęczmień
choroby jelita grubego
refluks żołądkowo przełykowy
rak odbytnicy
stłuczenie mózgu
choroba glutenowa
zapalenie krtani
jadłowstręt psychiczny
pneumonia
włókniak miękki
nadczynność hormonalna jąder
otyłość
brodawki płciowe

 

torbielowatość nerek

Pojęcie medyczne torbielowatość nerek i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja torbielowatości nerek napisana w sposób zrozumiały.

W tym temacie należy w pierwszej kolejności wyjaśnić czym jest torbiel. Nazywana jest często cystą i jest wytworem nieprawidłowym, przypominającym pęcherz, zawsze wypełniona płynem. Mamy wiele rodzajów torbieli. Mogą być jedno lub wielokomorowe. Ich wypełnienie również może być różne, między innymi w zależności od umiejscowienia. Torbiele mogą powstawać na wielu organach człowieka. Takim miejscem mogą być właśnie nerki.

Torbielowatość nerek jest chorobą dziedziczną. Polega na tym, że na nerkach powstają torbiele wypełnione płynem i w konsekwencji powodują zniekształcenie nerek, ich powiększenie. Ilość tych torbieli może być różna. Torbiele mogą być też bardzo różnej wielkości. Choroba ta w konsekwencji prowadzi do niewydolności nerek.

Wyróżniamy trzy rodzaje tej choroby. Pierwsza to wielotorbielowatość nerek autosomalnie dominującą, autosomalnie recesywną i nabytą wielotorbielowatość nerek. Pierwszy rodzaj to choroba genetyczna, która polega na tym, że organizm wytwarza nieprawidłowe białko odpowiedzialne za powstawanie torbieli. Objawy mogą być różne, początkowo może ich w ogóle nie być. Potem to najczęściej powiększenie nerki, ból brzucha spowodowany wzrostem torbieli, ich uciskiem na narządy, bóle głowy. Wielotorbielowatość nerek autosomalnie recesywna występuje u dzieci jeszcze nienarodzonych, jest to jednocześnie bardzo rzadka choroba. Najczęściej dzieci umierają w kilka dni po porodzie, w mniej groźnych przypadkach w późniejszych latach życia konieczne jest leczenie nerko zastępcze.

Jak widać torbielowatość nerek jest chorobą poważną prowadzącą wcześniej czy później do całkowitej niewydolności nerek. Leczenie te choroby jest trudne. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Torbielowatość nerek można zatem leczyć tylko objawowo, nie zlikwiduje się przyczyny jej powstawania.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]