Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
hematuria
drżączka poraźna
ropień wątroby
choroba Hashimoto
kamica szczawianowa
nerwice
kręgosłup
niedoczynność przytarczyc
zapalenie spojówek
dysfagia
choroba zezowa
choroba wysokościowa
menorrhagia
choroby serca
prostata

 

toksoplazmoza

Pojęcie medyczne toksoplazmoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja toksoplazmozy napisana w sposób zrozumiały.

To wyjątkowa choroba pasożytnicza, która występuje u ludzi i u zwierząt a jej skutki mogą być niezwykle groźne. Spowodowana jest zarażeniem pierwotniakiem, który umieszcza się w organizmie. Bezpośrednimi żywicielami mogą być ptaki i wszystkie ssaki w tym ludzie.

Ostatecznym żywicielem są koty domowe oraz inne zwierzęta kotowate. Główną drogą zarażenia jest spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa. Zarazić można się także poprzez zjedzenie pokarmu zanieczyszczonego kałem, moczem lub śliną chorego zwierzęcia. Można także zarazić się drogą kropelkową, chora kobieta w ciąży może zarazić dziecko w czasie porodu oraz w czasie transplantacji.

Towarzyszące toksoplazmozie objawy to gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, objawy grypopodobne oraz zapalenie mózgu i opon mózgowych. Występują trzy rodzaje choroby i tylko dzięki specjalistycznym badaniom pozwolą ustalić rodzaj choroby. W przypadku ostrej toksoplazmozy u ludzi, którzy mają osłabiony organizm choroba może stanowić zagrożenie dla życia.

U płodu może dojść do nieuleczalnych wad, które często prowadzą do śmierci. Uszkodzenia noworodka są uwarunkowane wadami anatomicznymi i nie ma szans na ich wyleczenie. Osoby, które zostały zarażone drogą pokarmową są poddawane kuracji antybiotykami, która często musi być kilkakrotnie powtarzana. Aby wcześnie wykryć ewentualne choroby u dziecka w ciąży robi się badania na obecność toksoplazmozy we krwi.

Zwierzęta, które przenoszą chorobę często są zadbane a pasożyt, który ich zaatakował może doprowadzić do ich śmierci. Uważać powinny także osoby chore na AIDS ponieważ ich osłabiony organizm może nie poradzić sobie z tą chorobą. Większość chorób odzwierzęcych jest niebezpiecznych i trudnych do wyleczenia gdyż atakują różne organizmy i każdy broni się inaczej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]