Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie jelit
hyperopia
oko krótkowzroczne
zapalenie krtani
zapalenie macicy
omdlenie
kolka nerkowa
wścieklizna
przewlekłe zapalenie zatok
nadczynność przytarczyc
choroba Plummera
bielactwo nabyte
półpasiec
zawał serca
hipotyreoza

 

tężyczka

Pojęcie medyczne tężyczka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja tężyczki napisana w sposób zrozumiały.

Tężyczka jest bardzo ciekawe schorzenie. Przez wiele osób uważane jest za chorobę jednak tak naprawdę jest to stan patofizjologiczny. Występuje on praktycznie zawsze w trakcie hipokalcemii. Jest specyficzny skurcz mięśni, który może uprzykrzyć życie każdemu człowiekowi.

Dzieje się to głównie wtedy, gdy hipoksemia jest w zaawansowanym stadium. W takich momentach mogą wystąpić parestezje, które mogą doprowadzić do skurczy mięśni szkieletowych. W szczególności odbywa się to w kończynach górnych i prostownikach kończyn dolnych. Innymi przypadłościami związanymi z tą chorobą są skurcze naczyń wieńcowych.

Objawy tego schorzenia mogą być przeróżne. Najczęściej jednak mamy do czynienia z migrenami, zaburzeniami świadomości i światłowstrętem. Wszystkie te objawy są uzależnione od konkretnego stanu naszego organizmu.

Istnieje wiele przyczyn takiego stanu. Jedną z nich obniżony stan zjonizowanego wapnia w surowicy. Dzieje się tak na skutek zasadowicy. Może ona zostać wywołana hiperwentylacją bądź znaczną hipomagnezemią. Dość często zdarza się także, że tężyczka jest wywołana mechanicznie. A dokładnie rzecz ujmując podczas różnego rodzaju zabiegów chirurgicznych. Jednak najczęściej przydarza się to w trakcie przypadkowego usunięcia gruczołu trzytarczowego.

Tężyczka jest najczęściej wykrywana całkowicie przypadkowo, gdyż objawy tej choroby mogą być mylone z innymi schorzeniami. Dlatego dowiadujemy się o niej w trakcie innych badań. Leczenie polega głównie na ingerencji farmakologicznej. Dość często stosuje się także różnego rodzaju terapie, które mają na celu zwiększenie adaptacji chorego w społeczeństwie. Jak widać tężyczka nie należy do najłatwiejszych chorób. Po dziś dzień lekarze nie znają stuprocentowego remedium to tą przypadłość.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]