Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba Meniera
alergia
SARS
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
anemia
choroby jelita grubego
padaczka
arytmia
wąglik
choroba Cushinga
cysta naskórkowa
gruźlica
botulizm
shopoholizm
nadmierne łzawienie

 

testotoksykoza

Pojęcie medyczne testotoksykoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja testotoksykozy napisana w sposób zrozumiały.

Testotoksykoza jest to poważna choroba dojrzewania człowieka. Bardziej znaną nazwą tej dolegliwości jest rodzinne przedwczesne dojrzewanie męskie. Na tą chorobę cierpią tylko i wyłącznie chłopcy już od trzeciego roku życia. Dziewczynki, pomimo że mogą mieć zmutowaną jej odmianę nie odczuwają z tego powodu żadnych konsekwencji. Dzieje się tak, dlatego, że ich hormony skutecznie ją zwalczają. U chłopców choroba ta polega na zwiększeniu się testosteronu, porównywalny jest on wtedy do osobników dorosłych. Tacy chłopcy mają wtedy powiększone obustronnie jądra.

Symptomy tego schorzenia możemy samodzielnie zaobserwować. Przede wszystkim powinno nas zaniepokoić szybkie zwiększenie się jąder. Następnie taki chłopiec jest nadpobudliwy i można powiedzieć, że wręcz kipi testosteronem. Jest to bardzo niebezpieczne gdyż podniesiony poziom testosteronu i powiększone jądra mogą wywołać zmiany nowotworowe w organizmie naszego dziecka. Dodatkowo można u takiego chłopca zaobserwować szybki wzrost. Pojawia się także przedwcześnie męskie owłosienie. Wielu chłopców z powodu tej choroby przechodzi bardzo źle dzieciństwo. Są agresywne i często zbyt wcześnie zaczynają życie seksualne.

Leczenie tej choroby polega głównie na podawaniu młodzieńcom hormonów, które w delikatny sposób obniżą poziom testosteronu. Dodatkowo powinno się także przeprowadzić badania genetyczne u ojca by wykluczyć wadę genetyczną. Jest to robione głównie w trosce o kolejne pokolenia w danej rodzinie. Jeżeli będziemy wiedzieć, że istnieje takie zagrożenie będziemy mogli odpowiednio wcześnie rozpocząć terapię hormonalną u następnego przedstawicie płci męskiej w rodzinie. Z tą chorobą można żyć i normalnie funkcjonować przez długie lata, aż osiągniemy dorosłość. Wtedy hormony same się uregulują.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]