Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie opłucnej
niedoczynność tarczycy
choroby psychiczne
siniec
rak jelita grubego
kamica żółciowa
angina
odmrożenia
mocznica
jaskra
zapalenie najądrza
celiakia
niedomoga mięśniowa
OZZP
hyperopia

 

szkarlatyna

Pojęcie medyczne szkarlatyna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja szkarlatyny napisana w sposób zrozumiały.

Ból głowy, gardła i zaczerwienione migdały? To mogą być pierwsze oznaki szkarlatyny!

Płonica, potocznie nazywana szkarlatyną to choroba zakaźna wywołana przez paciorkowce. Choroba objawia się w sposób nagły i niespodziewany. Najczęściej pierwszymi objawami są silne bóle głowy i brzucha oraz wysoka gorączka połączona z wymiotami. Często występuje także ból gardła, oraz znaczne zaczerwienienie migdałków. Po upływie dwóch, góra trzech dni od wystąpienia początkowych objawów, na skórze pojawiają się drobne (w przybliżeniu są one wielkości główki od szpilki) kropeczki. Drobne kropeczki pojawiają się najpierw na piersiach, później a szyi, a następnie przenosi się na całe ciało. Skóra nabiera barw plamiasto-czerwonych i nie jest to widok zbyt przyjemny dla oka. Warto wiedzieć, że charakterystyczny dla szkarlatyny jest fakt, iż plamki nie występują w okolicy nosa i ust. Po niecały tygodniu wysypka zanika, a skóra zaczyna łuszczyć się (bardzo intensywnie na dłoniach i stopach) i proces ten trwa nawet do dwóch tygodni. Chory z podobnymi objawami powinien jak najszybciej wybrać się do lekarza rodzinnego lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego, gdy samopoczucie ogólne bardzo szybko spada.

Szkarlatynę leczy się odpowiednimi antybiotykami – penicyliną lub (gdy chory jest na nią uczulony) – makrolity. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko w ten sposób możemy uniknąć wielu poważnych powikłań które mogą wystąpić po zakończeniu leczenia, jak na przykład: zapalenie ucha środkowego, gorączki reumatyczne, zapalenia mięśnia sercowego czy ropnych zmian skórnych. Przepisane laki powinno brać się przez dziesięć do czternastu dni, nawet jeśli po niecałym tygodniu widać już poprawę stanu zdrowia pacjenta i czuje on się zdrowo. Ważne jest także to, aby nie zapomnieć o wizycie kontrolnej u lekarza po zakończeniu zażywanie antybiotyków.

Jeżeli pacjent nie ma apetytu podczas choroby, powinien regularnie przyjmować płyny, a także posiłki w postaci płynnej (ze względu na obolałe gardło).

Cecha charakterystyczną szkarlatyny jest również fakt iż może ona powracać. Może to być spowodowane faktem nieodpowiednio dobranych przez lekarza laków, albo ktoś z rodziny, bądź domowników jest posiadaczem paciorkowca, który wywołuje chorobą. Nie jest więc ona chorobą na którą można się od razu uodpornić po jej jednokrotnym przebyciu. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka oraz szybkie zgłoszenie się do lekarza, który najlepiej będzie potrafił nam pomóc.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]