Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie osierdzia
bielactwo nabyte
drgawki
wrzody żołądka i dwunastnicy
influenza
alkoholizm
otyłość
choroby laryngologiczne
rak sromu i pochwy
anorgazmia
zgaga
cysta naskórkowa
limfopenia
rumień nagły
choroba lokomocyjna

 

syfilizm

Pojęcie medyczne syfilizm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja syfilizmu napisana w sposób zrozumiały.

Syfilizm, czyli inaczej kiła, jest chorobą przenoszoną drogą płciową (stosunek pochwowy, oralny, lub analny) pojawiającą się w wyniku zakażenia bakterią – krętkiem kiły. Chorobą można także zarazić się poprzez pocałunek, gdyż bakteria jest w stanie przenikać nawet przez drobne uszkodzenia skóry. Nie można się natomiast zarazić przez wspólne używanie sztućców lub ręcznika. Kobieta ciężarna może zarazić swój płód za pośrednictwem bakterii, które krążą w jej krwi.

Choroba przebiega w kilku etapach. Początkowo, podczas tak zwanej kiły wczesnej pojawiają się takie objawy jak ogólne zmęczenie, bolące stawy i stan podgorączkowy lub gorączka. Choroba objawia się poprzez owrzodzenie zlokalizowane w miejscu, w którym doszło do zakażenia, a więc w okolicach narządów płciowych, odbytu lub jamy ustnej. Etap ten może trwać nawet do dwóch miesięcy. Następnie pojawia się wysypka, która trwać może nawet rok. Jeśli nie nastąpi interwencja medyczna, a chory choruje przez kilka lat (co jest możliwe, gdyż po początkowym okresie, kiedy występują objawy, choroba przechodzi w fazę bezobjawową), pojawiają się guzy (tak zwane kilaki) które lokalizują się na wątrobie oraz mózgu. Po kilkudziesięciu latach dochodzi do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, uszkodzenia serca, wątroby, kości, stawów, utraty wzroku. Chory przejawia oprócz zaburzeń natury somatycznej także zaburzenia psychiczne.

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu penicyliny. Należy także kontrolować swój stan zdrowia poprzez wykonywanie badań krwi w celu sprawdzenia, czy nie nastąpił nawrót choroby.

Zapobieganie syfilizmowi jest takie jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą płciową, a więc nie uprawianie seksu z osobami, o których zdrowiu się nic nie wie lub stosowanie prezerwatywy.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]