Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
fobia społeczna
oparzenia słoneczne
kamica nerkowa
zespół Conna
wstrząs anafilaktyczny
moczówka prosta
rzęsistkowica
układ pokarmowy
nerwica depresyjna
SARS
zaspół nerczycowy
wrodzona niedoczynność tarczycy
artretyzm
świerzbiączka
wstrząs urazowy

 

świerzbiączka

Pojęcie medyczne świerzbiączka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja świerzbiączki napisana w sposób zrozumiały.

Choroba ta jest bardziej znana jako atopowe zapalenie skóry, które wywoływane jest genetycznie. Objawy choroby to przede wszystkim zaczerwienienie, suchość skóry, swędzenie oraz skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.

Pojawiające się zmiany najczęściej widać na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi, ale może się pojawić na całym ciele. W niektórych przypadkach świerzbiączce towarzyszą także inne choroby atopowe takie jak astma oskrzelowa, katar sienny oraz zapalenie spojówek.

Choroba może trwać nawet kilka lat a jej objawy są mniej lub bardziej nasilone w zależności od pory roku. Duże znaczenie dla chorujących ma także stres, który może wyzwalać objawy, których nie było wcześniej widać. Świerzbiączka występuje nawet u 10% osób na świecie bez względu na szerokość geograficzną. Gdy na ciele pojawia się nieprawidłowe rogowacenie skóry należy rozpocząć leczenie.

Przyczyny choroby są do tej pory mało znane jednak bardzo prawdopodobne jest to, że w tym samym czasie na chorą osobę nałożyło się wiele czynników, które mogą wywołać reakcję alergiczną. W przypadku świerzbiączki lekarze zalecają tylko używanie środków natłuszczających oraz przeciwświądowych, które należy wcierać bezpośrednio na chorą część ciała. Zwłaszcza dla młodych osób jest to wyjątkowo uciążliwa choroba, która obniża samoocenę pacjenta.

Atopowe zapalenie skóry bardzo często jest mylone z łuszczycą. To dwie zupełnie inne choroby, jednak obie są tak samo uciążliwe dla pacjenta. Należy zwracać uwagę na wszystkie środki chemiczne, których pacjent używa oraz powinien przestrzegać diety jeżeli ona także jest przyczyną zaczerwienienia skóry. Całkowite wyleczenie jest mało prawdopodobne, ale słuchanie zaleceń lekarza może zmniejszyć skutki choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]